» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Sport

Zaloguj | Zarejestruj

27 mar 2017, o 10:18

świeżak

Z instruktorem niby bezpiecznie, ale ja bym nie ryzykowała. Każdy, nawet niegroźny upadek może spowodować szkodę. Lepiej pomyśleć o czymś mniej inwazyjnym. Dla mnie zawsze pływanie było niezawodne.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

14 kwi 2017, o 08:47

świeżak

zgadzam się z tym, warto zabezpieczyć również plecy specjalnym bandażem elastycznym

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

15 kwi 2017, o 21:40

domownik

Tak sobie przeczytałam posty i aż się uśmiechnęłam na tekst apropo bezpieczeństwa na obozach :D ja taka wariatka, pół roku po operacji(!!!) pojechałam i na dwa dni przed zakończeniem obozu, podczas treningu koń się spłoszył i jak przeleciałam przez szyję, tak zarobiłam kaskiem w słup - tu skończyło się na siniakach, ale żebro pęknięte zaliczyłam :D implanty z Piekar Śląskich, także tytan pierwsza klasa, nic się z nimi nie stało :P

Góra Góra

26 lip 2017, o 17:15

domownik

Krótko z punktu widzenia fizjoterapeuty : jazda konna tak, skoki przez przeszkody NIE! ( zwiększają kompresję kręgową w przypadku klinowacenia kręgów do jakiego dochodzi w skoliozie co może pogłębiać ją. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, chętnie usłyszę inną opinię.
Tu możecie więcej przeczytać: https://www.facebook.com/FizjoStrefa/ph ... =3&theater

Góra Góra

27 lip 2017, o 21:10

domownik

wyspaskolioz napisał(a):
Krótko z punktu widzenia fizjoterapeuty : jazda konna tak, skoki przez przeszkody NIE! ( zwiększają kompresję kręgową w przypadku klinowacenia kręgów do jakiego dochodzi w skoliozie co może pogłębiać ją. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, chętnie usłyszę inną opinię.

To co napisałaś jest dużym uogólnieniem. Uzasadnię to poniżej w dużym skrócie .......

Są osoby które jeżdżą konno ale trudno zauważyć u nich kompresję i klinowacenie kręgów. Są osoby, które konia widziały tylko z daleka ale w obrębie ich kręgosłupa kompresja i klinowacenie kręgów są bardzo wyraźne.
Wniosek: to nie jazda konna czy też skoki przez przeszkody są przyczyną tych patologii, o których piszesz tylko brak kontroli ciała, Będzie to skutkowało włączeniem się procesów adaptacyjnych i kompensacyjnych. Jeśli możliwości organizmu na tym poziomie zostaną wyczerpane, pojawią się nadmierne naprężenia i przeciążenia tkanek ( m.in. kompresja kręgów).

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest m.in. zaburzenie priopriocepcji ciała, zły rozkładu ciśnień płynów w jamach ciała, nieprawidłowy bilans napięciowy na poziomie tkanek miękkich (powięź, mięśnie, trzewia). I jedno, i drugie, i trzecie kończy się brakiem kontroli motorycznej w obrębie tułowia. Skutkuje to w przypadku skoliozy jego asymetrią i kompensacyjnym ustawieniem pięciu dźwigni (kk. dolne, kk. górne, szyja wraz z głową. Na RTG widoczne będzie skrzywienie kręgosłupa w 3 płaszczyznach i torsja kręgów. Skrzywiony kręgosłup będzie objawem problemu a nie przyczyną skoliozy, która dotyczy przecież całego ciałą.
To ostatnie zdanie jest niezwykle ważne bo zmusza terapeutą do szerokiego spojrzenia na całe ciało pacjenta a nie tylko na Jego kręgosłup. Podczas jazdy konnej również ...

Wracając do jazdy konnej czy też skoków przez przeszkody. I jedno, i drugie możliwe jest w przypadku osoby ze skoliozą (z wyłączeniem przypadków operowanych) ale pod jednym warunkiem !! Czynności te nie mogą nasilać braku kontroli ciała i tym samym asymetrii tułowia. Stąd pytanie zasadnicze do osób chcących zażywać jazdy konnej: jesteście pewni, że w Waszym przypadku, podczas jazdy konnej, dobrze kontrolujecie swoje ciało ? A może chcąc utrzymać równowagę, przy braku prawidłowej priopriocepcji i równowagi ciśnień w jamach ciała, zwiększacie jeszcze bardziej napięcie mięśni posturalnych, tym samym generujecie kompresję kręgosłupa ? Jedno jest pewne. Jeśli tak właśnie robicie to drugorzędny jest fakt czy odbywa się to w kłusie czy też podczas skoku przez przeszkodę ........

Fizkom

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]