» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Sport

Zaloguj | Zarejestruj

23 paź 2006, o 10:28

świeżak

niektórzy twierdzą, ze basen baaardzo pomaga w skoliozie.
Ja w to wierzę i też staram się chodzić. Jednak nie mogę się zmobilizować aby często uczęszczać na basenie bo nie mam czasu albo zwyczajnie mi się nie chce :-( Zła jestem na siebie, bo gdy moja skolioza była mniejsza to pływaniem chyba bym ją wyleczyła.
Opinie lekarzy na basen są różne. Twierdzą oni, że zaleca się pływanie. Może nawet nie to, że zaleca ale nie zakazuje się. Dlaczego do niego nie zachęcają? Nie wiem ale wiem, ze w wodzie wszystkie mięsnie się rozciągają i pracuje CAŁE ciało które w wodzie jest proste. Trzeba tylko umieć pływać. Style polecane: żabka i grzbiet.
Wiecie coś na temat pływania a skoliozy? Pomogło to komuś z Was?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

23 paź 2006, o 16:51

House
House

witaj, basen jest jak najbardziej wskazany ale żabka nie jest dobrym stylem przy skoliozach powinno sie unikać żabki powino sie pływać kraulem i beta kraulem .

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

23 paź 2006, o 17:43

szefowa

Witaj Tralala! Basen bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup gdyż podczas pływania mięśnie są odciążonie i wszystkie pracują a dodatkowo pozytywnie wpływa na organizm środowisko wodne(człowiek się relaksuje). W pływaniu również jest przeciwskazane pływanie żabką gdyż jest to styl symetryczny ale jak raz przepłyniesz to nic ci sie nie stanie ale napewno nie może to być dominujący styl pływania wkazane jest pływanie stylami asymetrycznimi czyli kraul i pływanie na grzbiecie. Pływanie również korzystnie wpływa na układ krążeniowo - oddechowy gdyż jest on wzmacniany a jak wiadomo w skoliozach te układy również są uspośledzone także polecam dużo pływać bo to napewno nie zaszkodzi a wyjdzie tylko na duży PLUS!!Pozdrawiam!!

Góra Góra

20 gru 2006, o 05:23

świeżak

Witam nazywam się Monika.
Trafiłam na to forum przypadkiem, szukając w google informacji o skoliozie. Niestety jak do tej pory nic ciekawego nie znalazłam.

Magdi napisał(a):
Basen bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup gdyż podczas pływania mięśnie są odciążonie i wszystkie pracują a dodatkowo pozytywnie wpływa na organizm środowisko wodne(człowiek się relaksuje).

Z tym że pływanie jak każda gimnastyka ma dobroczynny wpływ na organizm każdy się zgodzi, ale czy daje jeszcze coś poza tym?
O ile wiem nie wpływa na korekcję skoliozy. Mylę się?

Cytuj:
W pływaniu również jest przeciwskazane pływanie żabką gdyż jest to styl symetryczny ale jak raz przepłyniesz to nic ci sie nie stanie ale napewno nie może to być dominujący styl pływania wkazane jest pływanie stylami asymetrycznimi czyli kraul i pływanie na grzbiecie.

dlaczego ?
Cytuj:
Pływanie również korzystnie wpływa na układ krążeniowo - oddechowy gdyż jest on wzmacniany a jak wiadomo w skoliozach te układy również są uspośledzone także polecam dużo pływać bo to napewno nie zaszkodzi a wyjdzie tylko na duży PLUS!!

Z tym się całkowicie zgadzam.
Pozdrawiam

Góra Góra

21 gru 2006, o 16:04

House
House

Cytuj:
Z tym że pływanie jak każda gimnastyka ma dobroczynny wpływ na organizm każdy się zgodzi, ale czy daje jeszcze coś poza tym?
O ile wiem nie wpływa na korekcję skoliozy. Mylę się?

Tak i to bardzo, pływanie jako element kompleksowej rehabilitacji może mieć bardzo dobry wpływ na korekcję skoliozy a także na zatrzymanie progresji skrzywienia.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

21 gru 2006, o 20:20

domownik

Ja podobnie jak Monika słyszałam, że pływanie nie pomaga na skoliozę. Jesteś pewny, że masz rację?

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

21 gru 2006, o 20:41

House
House

napewno prawidłowe pływanie nie przyniesie pogorszenia - warto sprawdzić niż szukać i debatować, dużo łatwiej ejst powiedzieć słyszałam i nic nie robić..
Wszystko zależy od szkrzywienia jak i jak to pływanie wygląda napewno 30 min w miesiacu nic nie da, ale systematyczne pływanie asymetrycznymi stylami plus kompleksowa rehabilitacja przyniesie wymierne korzyści.
O ile wiem to słynna pływaczka Otylia Jędrzejczak zaczęła właśnie swoja przygodę z pływaniem z powodu lekkiej skoliozy.
Dlaczego w radziszowie prowadzone są zajęcia z pływania...

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

21 gru 2006, o 20:43

House
House

także odpowiedź jest jasna

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

22 gru 2006, o 00:14

świeżak

administrator napisał(a):
napewno prawidłowe pływanie nie przyniesie pogorszenia - warto sprawdzić niż szukać i debatować, dużo łatwiej ejst powiedzieć słyszałam i nic nie robić..

Ja nie sugerowałam zadnego pogorszenia, jedynie to ze nie przynosi polepszenia.
Cytuj:
Wszystko zależy od szkrzywienia jak i jak to pływanie wygląda napewno 30 min w miesiacu nic nie da, ale systematyczne pływanie asymetrycznymi stylami plus kompleksowa rehabilitacja przyniesie wymierne korzyści.

zapytam jeszcze raz. Dlaczego asymetryczne ?
Cytuj:
O ile wiem to słynna pływaczka Otylia Jędrzejczak zaczęła właśnie swoja przygodę z pływaniem z powodu lekkiej skoliozy.
Dlaczego w radziszowie prowadzone są zajęcia z pływania...

To ja zacytuje moze profesora Karskiego z Lublina:

Skolioza tzw. idiopatyczna - Nowe ćwiczenia. Wyniki

Nowe ćwiczenia w skoliozie.

Podstawowym celem ćwiczeń jest zniesienie przykurczów będących czynnikiem etiologicznym, utrwalającym i pogłębiającym skoliozę.
Dzieci i młodzież ze skoliozami lub z zagrożeniem skoliozami winny być zachęcane do aktywności ruchowej, do lekcji WF i winny uprawiać sport we wszystkich formach.
Najlepsze są ćwiczenia typu Karate, Tae kwon-do, Aikido, Tai chi, Kung Fu, Joga, ćwiczenia akrobatyczne, taniec. Pływanie w basenie jest miłe i korzystne lecz nie leczy skoliozy.

Zestawy ćwiczeń dla dzieci ze skoliozą powinny zawierać:

Ćwiczenia pokonujące przykurcz biodra prawego (przykurcz odwiedzeniowy, zgięciowy i w rotacji zewnętrznej).
Redresje w pozycjach/ułożeniach pokonujących przykurcze biodra prawego/przykurcz zgięciowy obu bioder.
Ćwiczenia przeciwdziałające usztywnianiu się kręgosłupa.
Ćwiczenia skłonowe do prawej i lewej nogi w pozycji stojącej przeciwdzialajace przykurczom tkanek po prawej i lewej stronie kregoslupa.
Zachęcanie do stania na lewej kończynie (prawa kończyna "na spocznij") - w każdej sytuacji - po uprzednim sprawdzeniu bioder!Nastepuje wtedy korekcja poczatkowego lewostronnego skrzywienia ledzwiowego.

U dzieci II grupy etiopatogenetycznej często stosujemy wkładkę pod lewą kończynę dolną (lkd). Taki sposób leczenia stosuje także Profesor Stefan Malawski (Posiedzenie Oddz. Lubelskiego PTO i Tr Lublin/Zamość/Krasnobród przed kilkunastu laty).
Ćwiczenia typu "półszpagatów" (jak w karate). Ćwiczenia w pozycji leżącej - "półprzewroty do tyłu".
Siedzenie w sposób swobodny, nigdy prosto! Informacja dla nauczycieli: każde dziecko siedzące "nazbyt prosto" jest zagrożone skoliozą! Powinno być pilnie skierowane do ortopedy znającego "nowe zasady leczenia skolioz tzw. idiopatycznych". Rozpoczęcie poprawnego leczenia u dzieci 1 - 2 - 3 klasy Szkoły Podstawowej - będzie skutecznie chronić przed skrzywieniem i garbem! (szczegóły rozpoznawania - patrz -rozdział "Typy skolioz" i "Skolioza - dla lekarzy").
Spanie na boku w pozycji płodowej (ta pozycja przeciwdziała sztywności kręgosłupa).

U ok. 20 % pacjentów z I grupy etiopatologicznej (skoliozy podwójne o kształcie litery "S") istnieje potrzeba stosowania gorsetów ortopedycznych.
Dokładnie rodzaj i liczbę ćwiczeń winien zawsze wskazać lekarz znający etiologię skolioz i zasady nowego leczenia.

Wyniki leczenia rehabilitacyjnego według nowych zasad

Skuteczność leczenia podano w procentach na podstawie prac naukowych podanych poniżej. Ogółem oceniono 434 dzieci (praca 1) i 629 dzieci (praca 2).

1. Karski T. Biomechanical Explanation of Etiology of the So-Called Idiopathic Scoliosis. Two etiopahtological Groups - Important for Treatment and Neo-Prophylaxis Pan Arab Journal Vol. (9) No. (1)/ January 2005 pp 123-135,

2. Karski T, Madej J, Rehak L, Kokavec M, Karski J, Latalski M, Kałakucki J. Nowe leczenie rehabilitacyjne skolioz tzw. Idiopatycznych - efekty terapii (New conservative treatment of the so-called idiopathic scoliosis; effectiveness of therapy), Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, Vol. 7, nr 1, 2005, pp. 28-35,

W I epg (skoliozy podwójne typu "S" z garbem):
1/ uzyskanie poprawnej osi kręgosłupa - 18% dzieci ( scoliosis incipiens i skrzywienia I stopnia, małe dzieci, nie leczone wyprostnymi ćwiczeniami)
2/ zmniejszenie skrzywienia - 60% dzieci (skrzywienia I/II stopnia, małe dzieci, nie leczone wyprostnymi ćwiczeniami)
3/ zatrzymanie progresji skrzywienia - 9% dzieci (skrzywienia II stopnia, małe dzieci, bardzo krótko leczone wyprostnymi ćwiczeniami)
4/ progresja skrzywienia - 13% dzieci (skrzywienia III stopnia, starsze dzieci, wcześniej leczone wyprostnymi ćwiczeniami dłuższy czas)

W II epg - skoliozy typu "C", bez deformacji rotacyjnej, bez garbu:
1/ uzyskanie poprawnej osi kręgosłupa - 39% dzieci (skrzywienia I stopnia, dzieci nie leczone wyprostnymi ćwiczeniami)
2/ zmniejszenie skrzywienia - 32% dzieci (skrzywienia I/II stopnia, dzieci nie leczone wyprostymi ćwiczeniami)
3/ zatrzymanie progresji skrzywienia - 26% dzieci (skrzywienia II stopnia, dzieci bardzo krótko leczone wyprotnymi ćwiczeniami)
4/ progresja skrzywienia - 3% dzieci (skrzywienia III stopnia, dzieci wcześniej leczone wyprostnymi ćwiczeniami dłuższy czas)

http://www.karski.lublin.pl/index.php?str=5

Ja nie znam prof Karskiego. Znalazłam to w sieci. Czy jego poglądy i wyniki badań uwazane są za wątpliwe ?

Czy ktoś prowadził badania nad poprawą skoliozy dzięki regularnemu pływaniu ?

Przy okazji załaczam
Najserdeczniejsze życzeni świąteczne, zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia wszystkim czytającym to forum i ich rodzinom

Góra Góra

22 gru 2006, o 16:25

domownik

A ja zacytuję dr Michalskiego:

"Jedyną skuteczną metodą zachowawczego leczenia jest pełnokontaktowy gorset ortopedyczny, indywidualnie dobrany dla każdego dziecka ze skoliozą wymagajacą leczenia zachowawczego. Niezależnie, wszyscy pacjenci powinni zachowywać aktywność sportową: pływać, biegać lecz tylko rekreacyjnie. Intensywne uprawianie sportu w okresie skoków wzrostowych może doprowadzić do nieprzewidywalnych efektów, a nawet narastania różnego typu deformacji."
http://skolioza.org/pytania.htm#15

Też słyszałam, że Otylia zaczęła pływać z powodu skoliozy. Ale czy masz jakies informacje na temat, czy to na pewno była skolioza, a nie postawa skoliotyczna? Często te pojęcia są mylone. Osoba mająca postawę skoliotyczną ma prosty kręgosłup albo skrzywienie poniżej 10 stopni i wierzę, że na takie coś pływanie może pomóc.

Ja też spytam: Dlaczego asymetryczne? Mi przed operacją lekarze polecali basen i mówili, że style asymetryczne mogą mi zaszkodzić i powinnam pływac właśnie symetrycznymi.

I nie zrozum mnie źle: To nie jest tak, że uważam, że rehabilitacja nic nie daje na skoliozę, bo mi nie pomogła. Wierzę, że profesjonalna, kompleksowa rehabilitacja może zatrzymać postęp skoliozy, ale nie wierzę w pływanie. Bo juz na wielu stronach czytałam, że nic nie daje (ale to nie znaczy, że myślę, że szkodzi). Moge nawet poszukac tych stron i wkleic tu linki, jeśli Ci zalezy :wink:

A tak BTW to Wesołych Świąt :D

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

22 gru 2006, o 17:56

House
House

po pierwsze zacznijmy od tego że nikt nie powiedział ,że same pływanie może skorygować skoliozę, lecz jest ono bardzo pomocne przy kompleksowej rehabilitacji.
Styl symetryczny przed operacja jak najbardziej dobrze lekarz zalecił - pływasz dlatego aby wzmocnić mieśnie co ma znaczenie po operacji w tym momencie nie pływasz już w stronę korekcji lecz wzmocnienia gorsetu mieśniowego aby ułatwić rekonwalescencję po operacji.
Powtarzam jescze raz, że nikt nie napisał ,że samo pływanie coś da.
Każdy przypadek jest inny i rehabilitacja przy nim inna.
Nie ma sensu abyś wklejała wypowiedzi albo pisała ,że też słyszałaś..
Najwiecej ludzi którzy tak pisza właśnie nie ćwiczą wolą siedzieć w domu zamiast wziąść sie za swój kręgosłup.
W internecie znajdziesz wiele stronek gdzie są obalane i podważane różne teorie.
Pływanie ma ogoromny wpływ na organizm i jescze raz podkreślam ma olbrzymi wpływ na korekcje skoliozy ale.... przy kompleksowej rehabilitacji rozumiem ze to słowo jest w pewnym stopniu zrozumiałe.
"Na organizm człowieka w środowisku wodnym działa ciśnienie hydrostatyczne oraz siła wyporu wody.
Wzajemny układ tych sił zmniejsza do minimum pracę statyczną konieczną do utrzymania ciała w pozycji pionowej. Mięśnie antygrawitacyjne zostają wyłączone.
- W poziomym ułożeniu ciała zostaje wyeliminowane ciążenie masy ciała powyżej miejsca schorzenia.
- Zmniejsza się tonus spoczynkowy mięśni szkieletowych, co w przypadku wad postawy ma niebagatelne znaczenie dla mięśni nadmiernie napiętych i skróconych.
- Zostaje pobudzone czucie głębokie, co ma istotny wpływ na odruch autokorekcji (w trakcie pływania organizm jest zmuszony do stałej kontroli napięć odpowiednich grup mięśniowych, co sprzyja powstawaniu pozytywnych nawyków autokorekcyjnych).
- Zwiększa się amplituda ruchów klatki piersiowej, co pobudza do dziłania wszystkie mięśnie oddechowe i w konsekwencji powoduje korzystny wzrost pojemności życiowej płuc.
- Układ krążenia zostaje pobudzony do działania.
- Wzrasta wydolność organizmu.

Na podsumowanie dodam ------------- zachęcam do ćwiczeń-------- lepiej poświęcić czas na rehabilitację aniżeli na szukanie że pewne ćw nie mają senu że tak słyszałam.
Pozdrawiam serdecznie.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

22 gru 2006, o 18:29

szefowa

Witam! Jak już wcześnieje pisałam w skoliozach są przeciwskazane ćwiczenia symetryczne dotyczy to również PŁYWANIA gdyż utrwalają skrzywinie a wręcz pogłębiają je gdyż po stronie wypukłej mięśnie są osłabione i je należy wzmacniać a po stronie wklęsłej przykurczone należy je rozciągać. Co do basenu i jego wpływu to administrator tu wszystko napisał. Dodam tylko , że każdy twórca metody kinezyterapeutycznej bedzie mówił i pisał że jego metoda jest najlepsza ale mądry rehabilitant potrafi z każdej metody wybrac odpowiednie ćwiczenie do pacjenta.
Pozdrawiam wszystkich!!!

Góra Góra

22 gru 2006, o 20:44

domownik

administrator napisał(a):
Styl symetryczny przed operacja jak najbardziej dobrze lekarz zalecił - pływasz dlatego aby wzmocnić mieśnie co ma znaczenie po operacji w tym momencie nie pływasz już w stronę korekcji lecz wzmocnienia gorsetu mieśniowego aby ułatwić rekonwalescencję po operacji.

To było jeszcze zanim zostałam zakwalifikowana do operacji.

Cytuj:
- Zmniejsza się tonus spoczynkowy mięśni szkieletowych, co w przypadku wad postawy ma niebagatelne znaczenie dla mięśni nadmiernie napiętych i skróconych.

No właśnie - wad postawy. Nadal nie jestem przekonana co do tego, że pomoże jeśli kręgosłup jest krzywy.

Cytuj:
- Zwiększa się amplituda ruchów klatki piersiowej, co pobudza do dziłania wszystkie mięśnie oddechowe i w konsekwencji powoduje korzystny wzrost pojemności życiowej płuc.
- Układ krążenia zostaje pobudzony do działania.
- Wzrasta wydolność organizmu.

To na pewno jest korzystne, ale nie ma wpływu na zahamowanie skrzywienia. No chyba, że basen w rehabilitacji ma służyć tylko polepszeniu wydolności... Jeśli właśnie tak jest traktowany, to rozumiem.

Cytuj:
Na podsumowanie dodam ------------- zachęcam do ćwiczeń-------- lepiej poświęcić czas na rehabilitację aniżeli na szukanie że pewne ćw nie mają senu że tak słyszałam.

Mi już rehabilitacja nie ma na co pomagać, bo mam kręgosłup wyprostowany operacyjnie, więc sobie szukam różnych rzeczy :wink:

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

22 gru 2006, o 21:01

House
House

maja napisał(a):
Ja też spytam: Dlaczego asymetryczne? Mi przed operacją lekarze polecali basen i mówili, że style asymetryczne mogą mi zaszkodzić i powinnam pływac właśnie symetrycznymi.

Cytuj:

Mi już rehabilitacja nie ma na co pomagać, bo mam kręgosłup wyprostowany operacyjnie, więc sobie szukam różnych rzeczy :wink:

Chcesz zapoznam Cie z kobietą (po operacji skoliozy) obecnie po 40-tce która będąc w twoim wieku tak mówiła , drastycznie zmienisz zdanie

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

23 gru 2006, o 03:48

świeżak

Dziekuję za tak szybką odpowiedz i podchwycenie tego wątku.
Więc może podsumuje to co zrozumiałam.

Samo pływanie nie zmniejszy skoliozy. Nie jest w stanie tego zrobić. Natomiast jest bardzo wskazane w kompleksowej rehabilitacji.

I to jest odpowiedz na moje pytanie. Wynikało ono raczej z obawy o to, że wiele osób jest przekonanych iż pływając bardzo regularnie, uprawiając sport i prowadząc aktywne życie, jest w stanie kontrolować stan swojego kręgosłupa i przeciwdziałać skoliozie. A czasami nawet zastapić rehabilitację. To mnie martwi, bo sama uległam takiej sugestii. A niestety pływam tylko żabką.

Osobiście jestem zwolenniczką pływania i polecam go jak najbardziej. Zachęcam wszystkich do chodzenia na basen :D

Uważam ze jest to najwszechstronniejszy sportów. Lepszy od wielu innych. Na dodatek ma tę zaletę ze jest bezkontuzyjny. I nie chciałam wywołać wrażenia, że jesli nie pomaga to mozna zrezygnować z pływania. Jednak jasno należy powiedzieć ze samo pływanie bez dodatkowej specjalistycznej rehabilitacji, ukierunkowanej na skoliozę, ani o milimetr jej nie wyprostuje.

Wrzucam jeszcze ranking basenów w Warszawie. Może komuś się przyda.
http://www.pesk.org.pl/baseny.php

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]