» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Sport

Zaloguj | Zarejestruj

16 paź 2011, o 22:51

domownik

Chciałam się zapytać o zajecia fitness grupowe czy mając skoliozę są przeciwwskazane?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

17 paź 2011, o 22:52

mgr. fizjoterapii

Witam,

Ja zawsze pochwalam aktywność przy skoliozie w stosunku do bierności,
myślę, że jakikolwiek dobrze zaplanowany program fitness będzie czymś naprawdę dobrym,
osobiście nie znam żadnych danych, badań, które sugerują lub potwierdzają, że fitness może przyczyniać się do progresji skoliozy.

Pamiętaj, o samokontroli postawy, czyli pasowała by sala z lustrami.

Góra Góra

26 lut 2012, o 14:23

domownik

Wczoraj znalazłam taki zagraniczny program i właśnie są tam zajęcia fitness i ogólnie gimnastyka.
Czyli mogę ćwiczyć ?
Nie zaszkodzi ?

Góra Góra

16 kwi 2015, o 17:51

świeżak

Ja w podobnej sprawie. Też mam skoliozę, co prawda jakąś niewielką, ale lekarz polecił mi ćwiczyć, bo mówi, że mam "kości jak z plasteliny i trzeba wyrobić szkielet mięśniowy, który utrzyma prostą sylwetkę". Zapytałem pewnej trenerki fitness co mogę ćwiczyć. Zaproponowała mi taki plan treningu: "30 przysiadów, 20 pompek, 30 brzuszków, odpocząć nie dłużej niż minutę i od nowa tak 3 serie". 30 przysiadów zrobiłem bez problemu, porządnych, bez garbienia pleców i bez odrywania pięt od podłogi. 20 pompek - okazało się za trudne, po prostu przy dziesiątej pompce już jestem na granicy sił, ręce mi się trzęsą. 20 mogę zrobić tylko "oszukiwanych" pompek, podpierając się na kolanach. Co do 30 brzuszków, to zrobiłem wszystkie, ale tylko pierwsze dziesięć ładnie, płynnie, a potem już coraz bardziej desperacko, szarpiąc ciało do przodu, a ręce, które trzymałem przy skroniach, same szukały w powietrzu czegoś, za co można się złapać, żeby rękami się podciągnąć, a nie brzuchem :) Oczekiwałem z zaciekawieniem, co będzie mnie boleć nazajutrz rano. Nogi od przysiadów właściwie wcale nie bolą, ręce od pompek... same ręce nie bardzo, ale jakieś mięśnie na obojczyku, że jak mam odgiąć rękę, żeby włożyć do rękawa kurtki, to ból dość ostry. Brzuch - też nieco boli, ale przede wszystkim plecy - grzbiet, jakby ktoś mnie kijem sprał po plecach. Ta kobieta od fitnessu poradziła mi, żebym w takim razie nie robił normalnych brzuszków, tylko lekko odrywał łopatki od podłogi, ale bez przyciskania nóg ciężarem. Dla mnie to właściwie niemożliwe, bo jak leżę na plecach i chcę się zgiąć, a nóg nie mam przyciśniętych, to oczywiście nogi się podnoszą, a plecy dalej leżą. To jak mam to zrobić? I czy w ogóle kontynuować te serie ćwiczeń z takimi zbolałymi plecami?

Góra Góra

16 kwi 2015, o 19:00

domownik

Rozumiem, że trenerka nie poinstruowała Ciebie aby przed ćwiczeniami zastosować stretching? Przed przystąpieniem do jakichkolwiek tego typu ćwiczeń powinno najpierw się przygotować właśnie w postaci stretchingu....wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz obolały.
Jeśli już chcesz coś ćwiczyć najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą on najlepiej Ci powie jakie ćwiczenia są dla Ciebie dobre, które pomogą a nie zaszkodzą. Poprostu wybierać trzeba osoby kompetentne i mające doświadczenie w pracy z ludźmi co mają problemy zdrowotne.

Pozdrawiam

Góra Góra

16 kwi 2015, o 19:19

świeżak

Właśnie po to jestem na tym forum, aby się skonsultować z ludźmi, którzy się w tym specjalizują. Co do rozciągania - nie, o tym nie mówiła. Ale teraz przypomniałem sobie z dzieciństwa, że robiło się coś takiego na początku WF. Poszukałem w necie i znalazłem ćwiczeni na ten streching. Pytanie brzmi, czy jak to następnym razem zastosuje, to już mnie nie będą tak plery boleć? I czy one bolą właśnie od braku tego strechingu?

Góra Góra

16 kwi 2015, o 21:42

domownik

Powodów dla których plecy Cię bolą może być wiele np. źle dobrane ćwiczenia, zła postawa przy ćwiczeniach, źle wykonane, brak stretchingu. Skonsultować powinieneś się z fizjoterapeutą - on podejdzie indywidualnie. Skolioza czy ta mała czy ta duża wymaga podejścia indywidualnego bo każdy ma inny problem z ciałem. Więc fizjoterapeuta lub/i osteopata może ocenić Ciebie, Twoje możliwości i problemy nad którymi trzeba popracować aby było lepiej.
Forum nie jest od zdiagnozowania Ciebie....potrzeba specjalisty w swoim fachu.
Poczytaj posty Fizkoma - on jest specjalistą osteopatą i fizjoterapeutą. Często wypowiadał się na temat ćwiczeń na tym forum.

Góra Góra

17 kwi 2015, o 06:38

świeżak

Dodam, że teraz jeszcze mnie bolą dwa punkty w tych najniższych żebrach - symetrycznie, po obu stronach. Wolałbym jednak jakąś radę, jak ten ból wyeliminować zanim za ileś tam dni trafię do lekarza... bo ciężko mi wstać z łóżka, tak jestem poobijany.

Góra Góra

17 kwi 2015, o 07:55

domownik

Dobra napiszę Ci jak ja radzę sobie z bólem. Możesz tego spróbować. Gorąca kąpiel ale nie za długo max 15 min poleżeć w wannie, jak nie masz wanny to pod prysznicem ciepłą wodą z prysznica masujesz obolałe miejsca - ciepło działa rozkurczająco i rozluźniająco na mięśnie. Ja mam dodatkowo poduszkę elektryczną więc kiedy się położę to jeszcze ją stosuje na partie obolałe. Kolejny sposób to ćwiczenie ze stretchingu. Opieram ręce o biurko pochylam się i ciągne tyłek i tułów do tyłu. Ręce na biurku cały czas - taka pozycja jakbyś chciał przesunąć biurko ale jest bardzo ciężkie.

Góra Góra

17 kwi 2015, o 12:31

świeżak

No po kąpieli chyba mniej boli. W każdym razie w wannie łatwiej się poodginać. A z tym ćwiczeniem, to takie, jak na załączonym obrazku?

Załączniki:
krzesło.png

Góra Góra

17 kwi 2015, o 14:20

domownik

Tak tylko, że ja robię je stojąc bo klękać nie mogę :) wytrzymuję 20sek chwilka odpoczynku i powtarzam tak 10 razy. Ulgę mi przynosi takie ćwiczonko.

Góra Góra

17 kwi 2015, o 15:27

świeżak

Ale czy to specyficzne ułożenie rąk ma znaczenie? Czy po prostu można je oprzeć byle jak na meblu?

Góra Góra

17 kwi 2015, o 16:42

domownik

Byle jak to nic się nie robi bo sensu nie ma. Ja mam wyprostowane ręce i dłonie opieram o blat biurka. I naciągasz się. Domyślam się, że ma. To ćwiczenie zostało zmodyfikowane pode mnie przez fizjoterapeute. Więc ja mam proste ręce no i nie klęcze. Fajnie, że się rwiesz do pracy nad sobą...jednak nadal uważam, że najlepiej pogadać z fizjoterapeutą na ten temat aby nie zaszkodzić sobie.....ćwiczeniami z internetu czy wiesz zleconymi przez ludzi nie kompetentnych w tej tematyce. Lekarz ortopeda nie powie Ci co i jak masz ćwiczyć bo to nie jego działka.

Góra Góra

17 kwi 2015, o 19:52

świeżak

Toż ja nie brałem się za ponoszenie sztangi 100 kg... nie wpadłem, że kilka serii pompek czy brzuszków może tak człowieka "załatwić", że nazajutrz czuje się jak połamany. Tym bardziej, że moja skolioza jest taka, że jak o niej powiedziałem ileś lat temu na komisji wojskowej, to lekarz wojskowy się zdziwił, ale przejechał mi palcem po kręgosłupie i powiedział: "No, faktycznie, trochę jest", ale i tak dał mi kategorię A. Więc nie zakładałem, że 15 minut zwykłych ćwiczeń rodem z WF tak źle na mnie wpłynie.

Góra Góra

17 kwi 2015, o 20:59

domownik

Źle dobranymi ćwiczeniami, źle wykonanymi, brakiem przygotowania można sobie zaszkodzić obojętnie czy masz skoliozę czy jej nie masz.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]