skolios.pl
http://www.skolios.pl/

Trening ze sprzętem Thera-Band w wadach postawy
http://www.skolios.pl/viewtopic.php?f=110&t=1372
Strona 1 z 1

Autor:  admin [ 21 lut 2011, o 12:33 ]
Tytuł:  Trening ze sprzętem Thera-Band w wadach postawy

Trening ze sprzętem Thera-Band w wadach postawy
Obrazek
Przy założeniach tej metody kierowano się tym aby program jej był nieskomplikowany, łatwy do opanowania, nie czasochłonny, do wykonanie na małej powierzchni a pomimo to skuteczny. Ćwiczenia oporowe przy pomocy taśm Thera-Band® zapewniają uzyskanie oczekiwanych rezultatów już po krótkim czasie ich stosowania - szybszych niż po zastosowaniu innych programów ćwiczebnych tego typu. W metodzie tej ułatwiona jest kontrola uzyskanych wyników oraz w miarę postępów zwiększanie stopnia trudności poprzez użycie większych oporów.

Cele:
Najczęściej głównym celem treningu jest praca tak zwanych otwartych lub zamkniętych łańcuchów mięśniowych a nie tylko wybiórcze napięcie poszczególnych mięśni. Wzajemnie oddziaływają tu na siebie: siła, gibkość, wytrzymałość oraz możliwości koordynacyjne. Z tego względu podczas jednego ćwiczenia możemy osiągnąć wiele celów treningowych. Jest to możliwe do osiągnięcia właśnie w ćwiczeniach z taśmą Thera-Band®.
Najważniejszą uwagę zwracamy na:
Natężenie obciążenia - odpowiada ona mocy w ciągu całego czasu wysiłku lub jednostkowego bodźca. W zakresie treningu siłowego intensywność obciążenia zależna jest także od ilości powtórzeń w serii. W treningu wytrzymałościowym natężenie obciążenia zdefiniowane jest w formie: frekwencji ruchów, prędkości ich wykonywania, akcji serca oraz z tym związanej wydolności energetycznej.
Czas obciążenia odpowiada on okresowi jednego bodźca lub też całej serii. Czas obciążenia i jego intensywność są ze sobą stale związane i należą do ścisłych komponentów jakościowych treningu.
Ilość powtórzeń w serii. Czasy przerw pomiędzy poszczególnymi powtórzeniami uzależnione są od intensywności danego ćwiczenia. Pełna przerwa daje możliwość odpoczynku energetycznego i powrót do poziomu początkowego. Niewykorzystanie przerw doprowadza do szybkiego zmęczenia w czasie treningu.
Zakres obciążenia definiuje całość bodźców obciążeniowych.
Ilość powtórzeń treningowych odpowiada ilości jednostek treningowych w tygodniu.
W miarę postępów - przyrostu siły mięśniowej - staramy się łagodnie zwiększać obciążenia wykonując ćwiczenia z taśmą o większym oporze. Fazę tą rozpoznajemy po tym, iż do zmęczenia mięśnia dochodzi np. nie po 8 - 10 ale dopiero po 15 - 20 powtórzeniu tego samego ćwiczenia. Nazbyt wczesne przejście do użycia mocniejszych taśm może prowadzić z kolei do zbyt szybkiego zmęczenia mięśni co powoduje zwiększone ryzyko wywołania kontuzji podczas źle wykonanego ćwiczenia a także szybkie zniechęcenie ćwiczącego.

Główne zasady podczas wykonywania ćwiczeń

* Nigdy nie zapominamy o rozgrzewce!
* Stopniowo powiększamy zakres treningu.
* Zwiększamy obciążenie nie przeciążając organizmu.
* Dążymy do regularnego, codziennego treningu.
* Unikamy gwałtownych ruchów! Ćwiczenia przeprowadzamy płynnie w stałym tempie.
* W czasie ćwiczeń oddychamy spokojnie i równomiernie, unikając wstrzymywania oddechu!
* Taśmę chwytamy i mocujemy albo wiążemy w taki sposób aby nie wysunęła się podczas ćwiczeń. Wykorzystujemy szerokość taśmy Thera-Band® aby nie dochodziło do ucisku i ograniczenia dopływu krwi.
* Opór taśmy dobieramy tak, aby początkujący mogli bez problemu wykonać ćwiczenie: 8-12, a zaawansowani 12-16 razy.
* Gdy poziom ten już zostanie osiągnięty rozpoczynamy trening z taśmą Thera-Band® większym oporze.
* W zakresie prewencyjnym polecamy następujące opory - kolory taśm: czerwony, zielony, niebieski i czarny.
* Nie zapominamy o pauzach pomiędzy ćwiczeniami
* Po ćwiczeniach nie zapominamy o rozciągnięciu i rozluźnieniu mięśni.
* Ćwiczenia wykonujemy starannie zważając na prawidłową postawę oraz inne podane uwagi techniczne.


Podstawowe cele terapii i rodzaje ćwiczeń możliwe do osiągnięcia przy pomocy taśm i piłek Thera-Band® w wybranych jednostkach chorobowych

Funkcjonalne syndromy bólowe kręgosłupa

* Ćwiczenia rozluźniające, detonizujące wzmożone napięcie mięśni tułowia i szyi
* Mobilizacja stawów hipermobilnych, polepszenie segmentarnej i globalnej ruchomości kręgosłupa
* Przywrócenie równowagi napięcia mięśniowego poprzez rozciąganie przykurczonych i wzmacnianie osłabionych partii mięśniowych
* Ćwiczenia koordynacyjne i wytrzymałościowe
* Korekcja postawy i nauka ergonomicznych zachowań ruchowych


Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa

* Ćwiczenia rozluźniające, detonizujące wzmożone napięcie mięśni tułowia i szyi
* Ćwiczenia stabilizujące
* Ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia
* Ćwiczenia koordynacyjne
* Korekcja postawy i nauka ergonomicznych zachowań ruchowych


Dyskopatia

* Przywrócenie ruchomości fizjologicznej
* Ćwiczenia rozciągające (nie dochodzimy do granicy bólu)
* Stabilizacja mięśniowa segmentów bólowych
* Stabilizacja kręgosłupa w pozycji fizjologicznej
* Ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, brzucha, pośladków i nóg
* Propriorecepcja, koordynacja ruchowa
* Ćwiczenia rozluźniające
* Korekcja pozycji miednicy (pochylenie do tyłu)
* Korekcja postawy i nauka ergonomicznych zachowań ruchowych


Skolioza

* Rozciąganie mięśni po stronie skróconej i wzmacnianie po przeciwnej
* Wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu
* Ćwiczenia rozluźniające
* Ćwiczenia oddechowe


Choroba Scheuermanna

* Rozciąganie mięśni przykurczonych (przede wszystkim mięśni piersiowych)
* Wzmocnienie mięśni grzbietu i obręczy barkowej
* Ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, brzucha i pośladków
* Propriorecepcja, koordynacja ruchowa
* Ćwiczenia rozluźniające
* Ćwiczenia oddechowe


Morbus Bechterew


* Zachowanie i poprawa ruchomości kręgosłupa
* Stabilizacja kręgosłupa i większych stawów
* Ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, zginaczy szyi, brzucha, pośladków
* Rozciąganie mięśni piersiowych
* Propriorecepcja, koordynacja ruchowa
* Mobilizacja
* Ćwiczenia oddechowe
* Poprawa wydolności ogólnej
Obrazek

Ćwiczenia z taśmą Thera-Band

Kończyny górne, obręcz barkowa.

1.P.w. Stojąc, stopy równolegle na szerokości bioder ustawione na środku taśmy Thera-Band, którą chwytamy i naprężamy wyczuwając wyraźny ciąg ramion w dół. Ruch: obustronne krążenie barków w tył. Odmiana: wznos i opust barków.

2.P.w. Stojąc, stopa nogi wykrocznej na środku Thera-Band, którą naprężamy wyczuwając wyraźny ciąg ramion w dół. Ruch: maksymalne zgięcie i wyprost ramion. Odmiana: ruchy naprzemian prawą i lewą ręką.

3. P.w. Stojąc stopa wykroczna ustawiona na końcu taśmy Thera-Band. Wolną rękę opieramy na udzie. Taśmę naprężamy do wysokości biodra, łokieć powyżej barku. Grzbiet dłoni skierowany w przód. Ruch: wolny wyprost przedramienia w tył w górę. W czasie ćwiczenia ramię nie zmienia swojej pozycji.

4.P.w. Stojąc przyjmujemy "pozycję łucznika". Związaną w pętlę taśmę Thera-Band chwytamy na wysokości barków. Ruch: napinamy taśmę nie opuszczając ramion w dół.

Ćwiczenia tułowia- mięsnie krótkie i długie grzbietu, klatki piersiowej i brzucha.

6.P.w. Stoimy w lekkim rozkroku. Prawa stopa ustawiona na jednym z końców taśmy Thera-Band, którą chwytamy prawą ręką i naprężamy do wysokości biodra, ramię lekko zgięte. Ruch: uniesienie prawego ramienia nad głowę z jednoczesnym opadem tułowia w przód.

7.P.w. Siad na krześle. Taśmę Thera-Band chwytamy nad głową na szerokość barków. Ruch: rozciągamy taśmę za głową jednocześnie opuszczając łokcie.

8.P.w. W leżeniu na plecach, na taśmie, nogi ugięte. Pięty, dolną część kręgosłupa i miednicę dociskamy do podłoża. Ręce wyprostowane w górę napinają Thera-Band. Ruch: napinamy mięśnie brzucha unosząc lekko górną część tułowia.

9.P.w. Siad skrzyżny na środku Thera-Band, którą chwytamy i naprężamy obustronnie zaczepiając także o łokcie. Ruch: ugięte pod kątem prostym ramiona łączymy przed klatką piersiową.

Ćwiczenia kończyn dolnych

10.P.w. Stojąc w małym rozkroku. Taśma Thera-Band związana w pętlę i napięta na wysokościach stawów skokowych obydwu nóg. Ręce oparte na krześle. Ruch: odwodzenie prawej lub lewej nogi.

11.P.w. Siad na krześle, nogi ugięte. Taśmę Thera-Band związaną w pętlę zaczepiamy o nogę krzesła i o śródstopie po tej samej stronie. Ruch: prostujemy nogę w stawie kolanowym.

12.P.w. Leżenie na boku. Biodra i stopy skierowane w przód. Taśma Thera-Band związana w pętlę i napięta na wysokości stawów kolanowych. Ruch: wznos i opust górnej nogi.

13.P.w. W podporze na kolanach i przedramionach. Taśmę Thera-Band zaczepiamy o stopy i chwytamy oburącz. Ruch: naprzemienny wyprost i zgięcie nóg w tył, w górę do poziomu. Plecy proste.

14.P.w. Oparcie na łokciach w leżeniu tyłem. Taśmę Thera-Band zwiazaną w pętlę zaczepiamy pod prawą stopę i kładziemy na lewym grzbiecie stopy. Ruch: przyciągnięcie i wyprost lewej nogi do klatki piersiowej.

15.P.w. Leżenie na plecach. Jedna noga zgięta w stawie kolanowym, uniesiona w górę z zaczepioną taśmą Thera-Band, druga oparta na podłożu, biodra lekko uniesione. Ruch: wyprost nogi z taśmą w górę z jednoczesnym uniesieniem bioder.

Ćwiczenia ramion z taśmą i piłką Thera-Band.

1.P.w. Siad na piłce, nogi w rozkroku na szerokość bioder zgięte w stawach kolanowych, stopy skierowane lekko na zewnątrz. Plecy proste. Taśmę Thera-Band chwytamy nad głową na szerokość barków. Ruch: Rozciągamy taśmę za głową jednocześnie opuszczając łokcie w dół.

2.P.w. J.w. Taśmę Thera-Band chwytamy przed klatką piersiową na szerokość barków. Ręce lekko zgięte w łokciach. Ruch: Rozciągamy taśmę przed sobą.

4.P.w. Siad na piłce, taśmę Thera-Band chwytamy na szerokość barków przed klatką piersiową. Ruch: Skłon w przód (dłonie w dół, łokcie na wysokości barków pod kątem prostym), rozciągnięcie taśmy i jej dociągnięcie do klatki piersiowej.

5.P.w. Siad na piłce, stopy równolegle na szerokość bioder i ustawione na środku taśmy. Ramiona opuszczone, taśma owinięta o dłonie i naprężona. Zgięcie i wyprost ramion.

7.P.w. Siad na piłce, prawa stopa ustawiona na jednym z końców taśmy Thera-Band, którą chwytamy i napinamy prawą ręką do wysokości biodra, ramię lekko zgięte. Lewa ręka na biodrze. Ruch: odwiedzenie prawego ramienia z jednoczesnym opadem tułowia w lewo.

8.P.w. Leżenie na piłce tyłem, nogi zgięte pod kątem prostym. Ramiona wyprostowane w górę z napiętą taśmą Thera-Band. Ruch: Wznos i opust górnej części tułowia z równoczesnym napięciem mięśni brzucha. Głowa w przedłużeniu kręgosłupa, taśma podczas ćwiczenia napięta.

9.P.w. Leżenie na piłce tyłem. Chwytamy taśmę Thera-Band rozłożoną i napiętą obustronnie na plecach na wysokości klatki piersiowej. Ruch: unosimy górną część tułowia z jednoczesnym przyciągnięciem raz prawej, raz lewej ręki do zewnętrznej części przeciwległego uda.

10.P.w. Leżenie na piłce przodem, nogi proste oparte na podłodze na szerokość bioder. Ruch: wznos i opust i tułowia z równoczesnym rozciąganiem taśmy w czasie unoszenia tułowia.

12. P.w. Siad na piłce, którą stawiamy na środku taśmy Thera-Band. Chwytamy i napinamy taśmę odczuwając wyraźny ciąg ramion w dół. Ruch: wyprost ramion w tył.

Ćwiczenia z taśmą i piłką Thera-Band kończyny dolne.

1.P.w Siad na piłce. Nogi zgięte, stopy skierowane na zewnątrz, postawa skorygowana, ręce oparte na udach. Taśma Thera-Band związana w pętlę i napięta na stopach. Stopy oparte na piętach. Ruch: Odwodzenie stóp naprzemian lub równocześnie.

2.P.w. J.w. Siad na piłce, taśma Thera-Band związana w pętlę i naprężona na wysokości stawów skokowych. Ruch: Odwodzenie naprzemian prawej, lewej nogi, postawa skorygowana.

3. P.w. Siad na piłce, nogi zgięte pod kątem prostym, taśma Thera-Band związana w pętle. Zaczepiamy taśmę pod prawą stopą i kładziemy na lewe kolano, napinamy. Ruch: Unoszenie lewego kolana powyżej stawu biodrowego.

4.P.w. Siad na piłce, prawa noga zgięta, lewa wyprostowana. Taśma napięta i zaczepiona pod lewą stopą. Ręce zgięte w łokciach pod kątem prostym, ramiona przy tułowiu. Ruch: unoszenie prostej nogi na wysokość biodra z jednoczesnym pociągnięciem ramion w tył.

5.P.w. Siad na piłce. Prawa noga zgięta, lewa wyprostowana. Taśma napięta i zaczepiona o lewą stopę. Ręce j.w. Ruch: Wznos wyprostowanej nogi na wysokość biodra, utrzymanie napięcia.
Modyfikacja: odwodzenie i przywodzenie nogi.

6.P.w. Siad na piłce, prawa noga zgięta, lewa wyprostowana. Taśma napięta i zaczepiona o lewą stopę. Ramiona j.w. Ruch: Uniesienie wyprostowanej nogi, przeciągnięcie uda do klatki piersiowej i ponowny wyprost. Taśma pozostaje w napięta poprzez pociągnięcie ramion w tył.

8.P.w. Leżenie przodem na piłce, ręce oparte na podłodze proste w łokciach. Głowa w przedłużeniu kręgosłupa, plecy proste. Nogi wyprostowane oparte na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Taśma Thera-Band związana w pętlę i napięta na wysokości stawów skokowych. Ruch: Unoszenie wyprostowanych nóg do wysokości bioder z równoczesnym rozciągnięciem taśmy.

10.P.w. W leżeniu na plecach, nogi proste oparte na piłce na szerokość bioder. Taśma Thera-Band położona na biodrach. Taśmę chwytamy i naprężamy pozostawiając ręce na podłożu. Ruch: powolny wznos i opust bioder.

11.P.w. W leżeniu na plecach, nogi oparte na piłce na szerokość bioder. Taśmę Thera-Band zaczepiamy o prawą stopę. Ruch: Wznos i opust nogi. Ramiona oparte na podłożu napinają taśmę.

12.P.w. W leżeniu na plecach, nogi wyprostowane, oparte na piłce na szerokość bioder. Taśmę Thera-Band zaczepiamy j.w. Ruch: Zgięcie i wyprost nogi - przyciągnięcie uda do klatki piersiowej. Ramiona oparte na podłożu napinają taśmę.
źródło http://www.thera-band.sporty.pl

Autor:  poziomka [ 21 lut 2011, o 20:22 ]
Tytuł:  Re: Trening ze sprzętem Thera-Band w wadach postawy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Autor:  damian25 [ 25 kwi 2018, o 18:09 ]
Tytuł:  Re: Trening ze sprzętem Thera-Band w wadach postawy

Czy znacie jakieś konkretne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni po stronie wypukłej i rozluźniające po stronie wklęsłej?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/