Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - FED Metoda (Dynamic and Tridimensional Therapy of Scoliosis)
  
» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Specjalne metody leczenia

Zaloguj | Zarejestruj

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 371 ] 

22 gru 2010, o 20:03

Offline
House
House
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 21:44
Posty: 154

FED Metoda (Dynamic and Tridimensional Therapy of Scoliosis)


Dotychczas w piśmiennictwie przedstawiano, że sposób zastosowanego leczenia zależy od przyczyny i wielkości skrzywienia oraz wieku pacjenta. Nadal w wielu ośrodkach w kraju panuje pogląd, że cel leczenia bezoperacyjnego sprowadza się do zatrzymania postępu deformacji, a nie jej korekcji. Jest to stwierdzenie nieprawdziwe.

Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu metody prof. Sastre pokazują, że nawet bezoperacyjnie można doprowadzić do znacznego zmniejszenia deformacji a nawet jej całkowitej korekcji.
Stosując metodę FED prof. Sastre można bezoperacyjnie leczyć skoliozy nawet powyżej 25 stopni.
Metoda ta wprowadza całkiem nową jakość w pracy ze zniekształceniami kręgosłupa u dzieci i młodzieży.

Pracę nad swoją metodą profesor Sastre rozpoczął w latach 80. Prowadząc badania m.in.na królikach, u których wywoływał skoliozy, szukał skutecznych sposobów na przywrócenie prawidłowej geometrii kręgosłupa.

Po kilku latach pacy stworzył system ćwiczeń, który poprzez odpowiednie ustawienie ciała pacjenta i ruch - a przez to wpływanie na układ mięśniowy i kostny oraz prowokowanie odruchów mięśniowo - nerwowych - pozwala na niwelowanie zmian w układzie kręgów. Przez następne
kilkanaście lat prof. Sastre prowadził badania nad skutecznością metody, jednocześnie ją doskonaląc.
Rezultaty pracy przeszły nawet jego oczekiwania. Poprzez odpowiedni dobrane ćwiczenia, wykonywane wyizolowanych pozycjach, wymusza
się prostowanie kręgosłupa oraz jego kont rotację.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pierwsze efekty widać już po kilku tygodniach ćwiczeń.
W leczeniu duże znaczenie ma „wiek kostny”.
Im niższy - tym lepiej.
Jednocześnie prof. Sastre pracował nad korygowaniem skrzywień powyżej 25 stopni.

Dotychczas panowało przekonanie, że takie zmiany można leczyć jedynie operacyjnie poprzez wstawianie metalowych prętów przykręcanych do kręgosłupa.
Pręty wprawdzie prostują kręgosłup, ale także usztywniają go – pacjent pomimo zatrzymania skrzywienia nigdy nie wracał już do pełnej sprawności.

Badania prowadzone w Barcelonie pokazały, że również praca z takimi zmianami może prowadzić do niemal pełnego wyleczenia. W rehabilitacji tak dużych zmian wykorzystywane jest specjalnie zaprojektowane do tego celu urządzenie „FED system”
/od słów . Fixation, Elongation, Derotation/, które w odpowiedni sposób rozciąga i naciska na kręgosłup i powoduje zmiany w układzie kostno - mięśniowym.
Początkowo urządzenie stanowiła rama z kilkoma wysięgnikami obecnie naciski ramion kontroluje
komputer i dobiera do każdego pacjenta indywidualnie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Zastosowanie urządzenia skonstruowanego przez profesora Sastre wprowadziło nową jakość w leczenie i rehabilitację skrzywień kręgosłupa.

Program zawiera ćwiczenia korekcyjne, hiperkorekcyjne, autokorekcyjne, uelastyczniające, mięśniowe, rozluźniające i oddechowe.
Poprzez prawidłowe pozycje ułożeniowe, dobór ćwiczeń, oddech a przede wszystkim systematykę dążymy do całkowitego cofnięcia się wady.

Metoda ta znalazła zastosowanie w leczeniu skolioz jednołukowych, dwułukowych i mieszanych, a także przy leczeniu wad postawy typu: plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe.
Może być stosowana u małych dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Przedstawiana przez nas metoda rehabilitacji profesora Sastre wprowadzona została w Polsce przez profesora Zbigniewa Śliwińskiego – krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii.


W księgarniach dostępna jest książka o tej metodzie "Terapia skolioz metodą FED" pod redakcją prof. Zbigniewa Śliwińskiego


źródło zdjęć sastre-roca.com/fedmethod.html
tekst leczenieskolioz.prv.pl

________________________________________________________________________
Zalety Metody
System, metoda, postępowanie zachowawcze, takie jak Metoda FED, okazuje się bardzo opłacalnym, zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa, ponieważ oszczędza osobom dotkniętym skrzywieniami kręgosłupa cierpień, komplikacji zdrowotnych, strat spowodowanych nieobecnością w pracy a przede wszystkim zwiększa ich potencjał życiowy, spodziewany okres życia, znacznie poprawiając jego jakość, zapobiegając operacjom i implantacji materiałów obcych dla organizmu.

Wczesna diagnoza i leczenie Metodą FED podczas okresu wzrostu u dziecka są działaniami logicznymi i rozsądnymi, które korygują skrzywienia kręgosłupa i pozwalają uniknąć późniejszych komplikacji osobistych, społecznych i ekonomicznych w przyszłości dzieci.

Metoda FED modyfikuje strukturę tkanek podczas okresu wzrostu pacjenta, korygując zmiany w ułożeniu kręgów, żeber i dysków a także w chrząstce, mięśniach, systemie naczyniowym i świadomości ortostatycznej, normalizując lub poprawiając kontrolę postawy.

Zewnętrzne siły wytwarzane podczas stosowania Metody FED oddziałują na struktury wzrostu kręgów i żeber, zatrzymując asymetryczny rozwój kości ,a także zapobiegając zmianom w tkankach miękkich i sieci sensoryczno-motorycznej, a zarazem stymulując i wspierając rozwój tkanek i funkcji ograniczonych poprzez działanie tych samych czynników które wywołują asymetrie.

Stosowanie Metody FED przyspiesza proces uświadomienia sobie przez pacjenta wad swojej postawy i świadomą korekcję skrzywień, w przypadku skolioz, kifoz i lordoz.

Metoda FED pozwala uniknąć niewolniczego zaangażowania terapeuty w nauczanie lub autokorekcję pacjenta dotkniętego skrzywieniem kręgosłupa.
Dzięki leczeniu z wykorzystaniem Jednostki FED, można zastosować na skrzywiony kręgosłup siłę korygującą działającą w kierunku przeciwnym i o wyższej wartości niż siła deformująca. Poziom takiej siły trudno osiągnąć dzięki jakiemukolwiek innemu leczeniu.

Metoda FED jest prosta w zastosowaniu w porównaniu z metodami z innych epok, a nawet z epoki współczesnej: odlewy gipsowe, gorsety, rozciąganie itp.

W przypadku wyjątkowo progresywnych i niestabilnych skrzywień kręgosłupa, Metoda FED pozwala na zastosowanie poza właściwymi tylko dla niej sesjami terapeutycznymi, także systemów ortope dycznych, które uzupełniają i poprawiająjej skuteczność.
W przypadku objawowych skrzywień kręgosłupa, stosowanie Metody FED zmniejsza objawy, szczególnie ból, sztywność, niestabilność, zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Fakt ten pozwala uniknąć leczenia farmakologicznego, które z drugiej strony jest nieskuteczne, bowiem nie przeciwdziała przyczynie schorzenia.

Metoda FED, odpowiednio wcześnie zastosowana, koryguje kręgosłup dotknięty postępującym skrzywieniem podczas okresu jego rozwoju i pozwala ograniczyć konieczność chirurgii do przypadków wyjątkowych. W najgorszym razie ułatwia działanie chirurgowi, w przypadkach, które nie kwalifikują się do żadnego leczenia poza operacyjnym, zgodnie z kryteriami ustalonymi przez ekspertów.
źródło http://www.skolioza-stop.pl

wyniki dwudziestoletnich badań nad metodą FED:
http://www.scoliosiricerca.it/index2.ph ... emid=5.pdfGóra Góra
  Zobacz profil WWW
 
Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

23 gru 2010, o 02:44

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 22:02
Posty: 320

Wygląda to super! a czy ktoś wie jak sprawa się ma z tą metodą w Polsce?

W jakich miastach można dostać się a takie leczenie tą metodą w ogóle można?
Czy NFZ refunduje taką rehabilitację?

Leczył się ktoś FED-em?


Góra Góra
  Zobacz profil

23 gru 2010, o 21:28

Offline
domownik
Dołączył(a): 13 lut 2008, o 18:58
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Trzebnicy

Wiem że w zgorzelcu mają coś takiego. Jak patrzyłem jak to jest zbudowane to miałem wrażenie że można pojść do jakiegoś stolarza i zamówić sobie podobne urządzenie mieszcząc się w kosztach około 2 tyś zł ale to takie moje subiektywne odczucie


Góra Góra
  Zobacz profil

24 gru 2010, o 12:06

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 22:02
Posty: 320

no tak a sterować tym będziesz kalkulatorem ehhh i przez takie Polskie podejścia tak nas leczą deską itp.

P.s patrząc na zdjęcia nie wygląda mi to na prostą konstrukcję.


Góra Góra
  Zobacz profil

24 gru 2010, o 14:38

Offline
domownik
Dołączył(a): 13 lut 2008, o 18:58
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Trzebnicy

załużmy hipotetycznie że pacjent stoi przy ścianie ze sciany wystają pręty owinięte miękkim materiałem . Pacjent przeciska tyłem się między prętami, staje tyłem do ściany . i terać dwa pręty po bokach stabilizują miednice jeden uciska talie po stronie wypukłości drugi uciska klatke siersiową po stronie wypukłości. pod pachami przymocowane coś do czego można podczepić sznure . sznurek przymocowany bloczkiem do sufitu a na jego końcu ćwiężarek np 20 kg (mowa o skoliozie dwułukowej S) no i tego tam.... może coś by wyszło jakby pomyśleć


Góra Góra
  Zobacz profil

24 gru 2010, o 15:14

Offline
szefowa
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 21 lip 2006, o 10:06
Posty: 162
Lokalizacja: kraków

Powiedz mi Tomasz co Ty tym gdybaniem chcesz nam udowodnić ??? że co??


Góra Góra
  Zobacz profil

24 gru 2010, o 15:17

Offline
House
House
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 21:44
Posty: 154

Polecam książkę Terapia skolioz metodą FED pod redakcją prof. Zbigniewa Śliwińskiego

wtedy zrozumiesz Tomku że to naprawdę skomplikowana metoda


Góra Góra
  Zobacz profil WWW

24 gru 2010, o 18:50

Offline
domownik
Dołączył(a): 13 lut 2008, o 18:58
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Trzebnicy

książke czytałem ale dziękuje za polecenie. No i po przeczytaniu miałem takie odczucie że może każdy sobie zrobić takie cosik i chciałem się tym odczuciem podzielić myśle że to chyba normalne.


Góra Góra
  Zobacz profil

1 sty 2011, o 19:36

Offline
domownik
Dołączył(a): 11 sty 2008, o 19:12
Posty: 63

"Może być stosowana u małych dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. "

Zadzwoniłam do Zgorzelca. Pani (niemiła) powiedziała mi z oburzeniem (że nie wiem), że mój wiek (20 lat) to już zbyt za późno na podjęcie tej terapii. Podała,
że to jest do około 16 roku życia (procesy kostnienia kości).
Jeżeli ktoś otrzymałby inną informację - proszę - niech tutaj napisze.


Góra Góra
  Zobacz profil

2 sty 2011, o 14:11

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 22:02
Posty: 320

ja do nich napisałam e-maila też w sprawie tej metody, no też jestem dorosła zobaczymy co mi odpiszą i czy w ogóle odpiszą coś.


Góra Góra
  Zobacz profil

2 sty 2011, o 22:05

Offline
świeżak
Dołączył(a): 2 sty 2011, o 21:48
Posty: 12

ja 5 stycznia mam wizyte w czestochowie w sprawie leczenia metoda FED, obiecuje ze dam Wam znac co i jak. Licze na to ze beda nasza nadzieja i pomoga nam :) pozdrawiam.


Góra Góra
  Zobacz profil

2 sty 2011, o 22:20

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 22:02
Posty: 320

marzena87 napisał(a):
ja 5 stycznia mam wizyte w czestochowie w sprawie leczenia metoda FED, obiecuje ze dam Wam znac co i jak. Licze na to ze beda nasza nadzieja i pomoga nam :) pozdrawiam.


to super Marzenko, bardzo mnie ciekawi ta metoda własnie dla mnie i czekam z niecierpliwościa na jakieś info.

p.s
ile masz lat i i jakie skrzywienie?


Góra Góra
  Zobacz profil

2 sty 2011, o 22:33

Offline
domownik
Dołączył(a): 11 sty 2008, o 19:12
Posty: 63

marzena87 napisał(a):
ja 5 stycznia mam wizyte w czestochowie w sprawie leczenia metoda FED, obiecuje ze dam Wam znac co i jak. Licze na to ze beda nasza nadzieja i pomoga nam :) pozdrawiam.


ooo. ja też czekam na jakieś info :) podwajam pytanie skolio_girl. Myślałam, że to jest tylko w Zgorzelcu... Dobrze, że piszesz, bo do Częstochowy mam bliżej.


Góra Góra
  Zobacz profil

5 sty 2011, o 19:23

Offline
świeżak
Dołączył(a): 2 sty 2011, o 21:48
Posty: 12

Hejo. Tak jak obiecałem więc pisze. Czytajcie uwaznie. Byłam dzis w Częstochowie gdy weszłam do gabinetu zastałam tam prze miłą Pania Doktor :) natomiast gdy spytałam o metode FED to ona powiedziała ze jeszcze jej nie stosuja i ze nawet sprzetu nie maja do tej metody. A najlepsze jest to ze jak ja dzwonilam by sie dowiedziec na temat metody telefonicznie to pani z rejestracji powiedziala mi ze jest u nich stosowana ta metoda tylko ze musze przyjechac na konsultacje która kosztuje 70zł. Prawdopodobnie sprzet ma byc zakupiony dopiero za ok. 2 lata a pani która ma ukonczony kurs na metode fed jest na L4 bo zaszla w ciaze. Wiec licząc z dojazdem stracjilam 150 zł, jak dla mnie to czysty MARKETING ehhhh :/ i znow zostałam ze skierowaniem do zakopanego na operacje. Acha bym zapomniala Pani doktor stwierdzila patrzac na moje zdjecia ze wyprostowało mi sie 4 stopnie, czyli mialam 42 a mam 38 stopni hehe nie wiem jak to mozliwe ale dla pewnosci 19 stycznia ide do mojego ortopedy i niech to sprawdzi. Pozdrawiam :)


Góra Góra
  Zobacz profil

5 sty 2011, o 19:28

Offline
świeżak
Dołączył(a): 2 sty 2011, o 21:48
Posty: 12

esencja z Zgorzelcu lecza tylko dzieciaczki, a w czestochowie mieli leczyc dorosłych.


Góra Góra
  Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 371 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załącznikówPodobne tematy


Szukaj:
Skocz do: