» LECZENIE OPERACYJNE » Po operacji

Zaloguj | Zarejestruj

14 lip 2010, o 21:36

domownik

Jak w temacie, chciałabym się dowiedzieć, czy po operacji kręgosłupa jest możliwa lub konieczna jakakolwiek rehabilitacja? Głównie chodzi mi tu o klinikę w Zakopanem.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

15 lip 2010, o 10:41

domownik

Z tego co wiem, to ogólnie jest tak, że jak ktoś chce, to idzie na rehabilitację, a jak nie chce to nie idzie, bo nie ma jakiegoś obowiązku, żeby człowiek chodził na rehabilitację. Chyba, że po latach miałabyś duże zwyrodnienia czy coś w tym stylu, to wtedy może lekarz zaleciłby rehabilitację. Jak rozmawiałam z lekarzem, to usłyszałam, że z ćwiczeniami najlepiej odczekać rok od operacji. Ale ogólnie po operacji warto się ruszać ,,z rozsądkiem" np. raz w tygodniu basen itp.

Góra Góra

16 lip 2010, o 10:20

domownik

Mnie kazali się wstrzymać z wszelką rehabilitacją przez jakieś pół roku po zabiegu. A potem stwierdzili, że powinnam zacząć pracować pewnymi partiami mięśni, ale to nie musi być pod jakąś specjalną kontrolą. Więc mogę robić sobie ćwiczenia we własnym zakresie, chodzić na basen itd. Jak się nie ma jakiś dolegliwości bólowych, to rehabilitacja nie jest koniecznością. Trzeba się po prostu uruchomić, wracać do formy i do normalnego życia ;D

Góra Góra

17 lip 2010, o 15:40

domownik

Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli chcesz być w ruchu, mieć więcej możliwości to warto ćwiczyć. Może jest tak zę Ci sie nie chce, ale pomyśl że za pare lat może być gorzej i wtedy nie będzie ci sie chciało ćwiczyć.

Góra Góra

30 lip 2010, o 23:11

domownik

Basen? Jestem 4 miesiące po operacji i mi nie pozwolili pływać, a bardzo bym chciała :(

Góra Góra

31 lip 2010, o 09:21

domownik

ja chyba zaczęłam chodzić pół roku po operacji.

Góra Góra

1 paź 2010, o 21:05

świeżak

Witam

Chciała bym tutaj opisać jak powinna wygladać rehabilitacja po operacji skoliozy i obalić kilka mitów.
Po operacji nie wolno uprawiać żadnych sportów ani ćwiczeń obciązających kregosłup w tym także pływania min 6 mcy.
Już ok 2 mce po zabiegu wolno stosować cwiczenia izometryczne, w pełnym ociązeniu odcinka operowanego, w tzw pozycji izolowanej.
Co ważniejsze ćwiczenia te są niezwylke ważne ponieważ pozwalją bardzo szybko powrócic do formy po zabiegu, usuwją ból, bardzo porawiają wygląd pleców i całego ciała, wzmacniją gorset mięsniowy, który trzyma implant, usuwają przykurcze powstałe po zabiegu. Ważne aby ćwiczenia te wykonywac pod okiem i z pomocą rehabilitanta.

Teraz może napisze z kąd to wiem.
Przez 14 lat chodziłam na ćwiecznia do wspaniałej rehabilitantki, dzięki której pomimo mojej skoliozy, mogłam funkcjonować zupełnie normalnie. Nistety ponieważ miałam skolioze progresywną w tym roku kmonieczny był zabieg. Dzieki ćwiczeniom moja skolioza nie była bardzo duża (50stop w wieku 27 lat), a moje ciało było dobrze przygotowane do zabiegu.

Po zabiegu moja rehabilitantka w porozumieniu z moim ortopedą a także innymi lekarzmi ułożyła dla mnie indywidualny trening.
Rehabilitacja po operacji skoliozy ma u mnie kilka etapów
1 nauka codziennych czynności (kucanie, kładzenie się , przewracanie na bok, podnoszenie itp...)
2 nauka prawidłowego oddychania
3 uczenie sie prawidłowej postawy ciała
4 niwelowanie deforormacji np wystającej łopatki
5 wzmacnianie mięsni całego ciała
6 delikatne rozciaganie
7 nauka bezpiecznego upadania ( dopiero 12 mcy po zabiegu)

Obecnie mam 19 stop skolioze, usztywnioną w cześci piersiowej ( 9 kręgów od th4 do th 12), i jestem 4 mce po zabiegu. Moje ciało wyglada naprawde bardzo ładnie, także postawa ciała. Nie ma kłopotów z oddychaniem. Plecy właściwie mnie nie bolą. Mogę długo stać, siedzieć, prowadzić samochód.
Ucze sie jak wykonywać codzienne czynności pomimo implantu i tak aby go nie uszkodzić. Za 2 mce wracam na basen. Style plywackie wskazane po zabiegu to kraul oraz Kazdy styl na plecach. Wbrew niektórym opiniom żabka jest bardzo obciązająca dla implantu i nie wskazana.
Wiem że w Polsce rehabilitacja po zabiegach jest jeszcze w powijakach. Wielu rehabilitantów nie wie jak prowadzić skolioze po zabiegu.
Ja sama uważam że rehabilitacja niezwykle pomocna i ważna.. Widziałam już osoby które po operacji skolizy miały przykurcze, bóle, dretwienia. Cwiecznie pozwalają to usunąć lub zredukować. No i ta zgrabna sylwetka...:)
w razie pytań prosze piszcie na maila agiko@op.pl
serdecznie Was pozdrawiam

Góra Góra

1 paź 2010, o 21:55

domownik

Ale wiesz, tutaj, w tym temacie, bardziej chodzi o ćwiczenia typu: ćwiczenia z ciężarkami itp. Ja sama jak miałam rehabilitację po operacji, to dostałam ten sam zestaw ćwiczeń co osoby ze skoliozą typu 30 stopni co są przed operacją. I tutaj chodzi o to kiedy można zacząć wykonywać takie ćwiczenia itp.

Góra Góra

14 paź 2010, o 15:33

świeżak

Rehabilitacja którą opisałam obejmuje także ćwiczenia z hantlami. Ja, ponieważ jestem drobną kobietą, ćwiczę na hantlach 2 i 4 kg. Ponadto ćwiczenia na maszynach w siłowni ( obciążenia od 5 do 30 kg w pozycji izolowanej), a także bieżnia (marsz, na razie nie wolno mi biegać), steper. Po roku czasu wchodzi się na trening ogólnorozwojowy na siłowni (za wyjątkiem ćwiczeń bezpośrednio obciążający implant). Trenuje i rehabilituje się na siłowni pod okiem trenerki od prawie 15 lat. Umarła bym z nudów, gdybym teraz miała tylko machać rękami i podnosić 0,5 kg woreczki :) Oczywiście wszystko pod kontrolą i z umiarem bo nie chce zrobić sobie krzywdy i uszkodzić implantu :) Trening ten ma też mnie przygotować do powrotu do sportów które uprawiałam przed zabiegiem ( narty, rower, basen).

Góra Góra

27 paź 2010, o 10:35

świeżak

Bardzo dobrze, że został tu poruszony temat rehabilitacji po operacji. W większości bowiem chirurg ortopeda "robi swoje" czyli operuje i na tym kończy się opieka nad chorym, a to duży błąd. Przekonałam się o tym niestety na własnej skórze. Jestem prawie 10 lat po zabiegu, nie rehabilitowałam kręgosłupa w sposób profesjonalny, a teraz mam duże problemy z bólem, który bardzo mi dokucza uniemożliwiając właściwie normalne funkcjonowanie. Niedawno znalazłam rehabilitantów, którzy próbują mi pomóc, ale mówią też, że to duże zaniedbanie, że po operacjach nie ma stałej opieki rehabilitacyjnej, dostosowanej do pacjenta tak jak opisuje to agi. Bardzo Ci zazdroszczę, że masz taką wspaniałą rehabilitację i podejście do sprawy! Mam nadzieję, że mi też jeszcze uda się wyjść na prostą ;) pozdrawiam

Góra Góra

15 lis 2012, o 23:25

świeżak

Witajcie , chciałabym odświeżyć wątek:) a w zasadzie mam do was pytanie czy znacie dobrego rehabilitanta we Wrocławiu, który zna się na rehabilitacji po operacji skoliozy. dodam że mam 22 lata i jestem 6 lat po operacji skoliozy, jednak ostatnio zaczęły mi dokuczać bóle i potrzebuję fachowej porady co mam ćwiczyć aby było lepiej. mam usztywniony w zasadzie całe odcinki piersiowe i lędźwiowe.
Dziękuję z góry za odpowiedź

Góra Góra

13 sie 2013, o 08:15

domownik

Przede wszystkim wszystko zależy od danego konkretnego przypadku...ostatnio będąc u fizjoterapeuty zalecił mi najprostszą gimnastykę, aby cokolwiek się poruszać, oczywiście w granicach możliwości. A bezpośrednio po operacji to rehabilitacja oddechowa, chyba jest najmniej inwazyjna a i pożyteczna.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]