» PROBLEMY » Szkoła, Studia, Praca, Przyszłość...

Zaloguj | Zarejestruj

3 cze 2017, o 20:55

świeżak

Hej, mam lekki stopień niepełnosprawności. Mialam operacje kregoslupa w 2002 r. W wieku 15 lat, teraz mam 30 lat i zaczely sie problemy zdrowotne, coraz czestsze bóle itp. Miałam 70 stopni skrzywienia. Mam też problem z miednica, poki co będę na wizycie u ortopedy, by się dowiedzieć co to jest, od 2011 r do teraz mam oplacone składki zus, czy jest sens starac sie o wiekszy stopień niepełnosprawności? Czy mam szanse na uzyskanie renty? Jak to wygląda w Waszym przypadku?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

4 cze 2017, o 13:22

domownik

Możesz spróbować postarać sie o większy stopień niepełnosprawności i o rentę, ale dużo zależy od lekarza orzecznika na którego trafisz. Ale zawsze można sie odwołać/złożyć sprzeciw jak nie dostaniesz tego co chcesz. Sporo zależy od konkretnego lekarza orzecznika z komisji lekarskiej, bo nie ma ,,twardych" wytycznych. Poza tym np. ZUS bierze pod uwagę wykształcenie. Jak ktoś chce dostać np. rentę socjalną i ma wykształcenie typu magister administracji czy technik ekonomista, to lekarz orzecznik może wpisać coś w stylu ,,nie ma całkowitej niezdolności do pracy" i nie ma renty socjalnej, ale jakby ta sama osoba miałam tylko liceum bez żadnego zawodu, to już orzecznik mógłby wpisać całkowita niezdolność do pracy, bo lekarz bierze pod uwagę czy chory może wykonywać wyuczony zawód. Troche inaczej jest jak ktoś chce mieć rentę z powodu częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy czy całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (ale trzeba mieć odpowiedni staż pracy itp.)

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]