Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Jest jeszcze szansa.......

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

13 gru 2007, o 22:50

świeżak

Witam! Mam 15 lat (no zaraz 16 :lol: ), moja wada wynosi ok 22 stopni, mam coś dziwnego z klatka (jedna cześć jest wyżej, a druga niżej), w momencie schylania po lewej stronie ,,rośnie" mi ,,coś" (prosze oby nie garb!) Oczywiście marze, aby coś z tym zrobić! Nosze gorset ortopedyczny! Powiedzcie, czy są sposoby na to, aby powrócić do stanu w miare normalnego? HELP

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

14 gru 2007, o 10:48

domownik

Możesz zapisać się na rehabilitację chodzić na basen, nosić ten gorset. Przy takim skrzywieniu nic innego nie da się zrobić. A to co ,,pojawia się" podczas schylania, to niestety mogą być początki garbu

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

21 sty 2008, o 16:40

domownik

Ja miałam 3 gorsety, chodziłam cały czas na rehabilitację,byłam na 2 koloniach zdrowotnych i w 2 senatoriach. Moja skolioza się dalej powiększała. U jednych osób da się jeszcze coś z tym z robić a u drugich cały czas się pogarsza.

Góra Góra

13 lut 2008, o 20:05

domownik

do gorsetu można dołożyć jeszcze ćwiczenia jak chcesz jakiś konspekt z ćwiczeniami to napisz do mnie na maila tomtom3@poczta.onet.pl tylko napisz jakoa to skolioza piersiowo lędzwiowa jednołukowa czy piersiowa lub inna?

Góra Góra

14 lut 2008, o 13:48

domownik

Rebellious napisał(a):
Ja miałam 3 gorsety, chodziłam cały czas na rehabilitację,byłam na 2 koloniach zdrowotnych i w 2 senatoriach. Moja skolioza się dalej powiększała. U jednych osób da się jeszcze coś z tym z robić a u drugich cały czas się pogarsza.
Na tym polega różnica pomiędzy skoliozą nabytą a skoliozą idoipatyczną właśnie, że tą pierwszą da się choć częściowo usunąć natomiast ta druga bez względu na to czy się ćwiczy czy nie i tak postępuje;-( mało tego ta druga jest chorobą dziedziczną..sama tego właśnie doświadczam niestety:-(

Góra Góra

18 lut 2008, o 18:20

świeżak

Skolioza idiopatyczna jest wrodzona? PIerwsze słysze...

Góra Góra

18 lut 2008, o 20:17

domownik

Skolioza idiopatyczna to co innego niż wrodzona. Bo idiopatyczna to taka, która nie wiadomo skąd się wzięła, a wrodzona to taka, która powstała podczas życia płodowego i może powstawać przez brak jakiegoś genu

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

18 lut 2008, o 21:22

domownik

Puenta dobrze mówi, ale żeby nie było żadnych niejasności wytłumaczę to jeszcze ja:
Skolioza idiopatyczna = skolioza o nieznanej przyczynie
Skolioza wrodzona - skolioza, w której pierwotne zmiany mają pochodzenie płodowe. Skolioza taka nie musi jednak ujawnić się zaraz po urodzeniu. Skoliozy wrodzone mogą powstać m.in. w wyniku niedorozwoju kręgów lub żeber. Mogą też towarzyszyć różnym chorobom genetycznym. Towarzyszyć im tzn., że skolioza nie jest jedynym objawem takich chorób.
Choroba genetyczna - choroba spowodowana mutacjami genu lub genów.
Skolioza idiopatyczna jako choroba genetyczna - żaden zespół naukowców nie znalazł jeszcze żadnego genu ani genów, które na pewno odpowiadają za skoliozę. Znaleziono kilka genów, które być może są za nią odpowiedzialne, ale nadal to tylko teoria, że skolioza idiopatyczna jest chorobą genetyczną. Dlatego właśnie nadal nazywa się "idiopatyczna". Wiele badań wykazało, że skolioza występuje rodzinnie, ale to nie znaczy, że nie można nic na to poradzić. Być może dziedziczy się tylko skłonność do niej. U dziecka z taką skłonnością do skoliozy występuje większe ryzyko wystąpienia tej choroby i większe ryzyko pogłębiania się jej, niż u dziecka bez takich skłonności, ale to nie oznacza, że na pewno będzie postępować i na pewno żadnymi sposobami nie uda się tego zahamować.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

18 lut 2008, o 21:35

domownik

I jeszcze jedno.
Skolioza nabyta - skolioza nabyta może powstać w wyniku chorób powodujących zmiany w układzie kostnym, więzadłowym lub mięśniowym, np. zaniki mięśni. Niektórzy lekarze uważają też, że może powstać w wyniku nieprawidłowej postawy ciała. Inni jednak uważają, że nieprawidłowa postawa ciała może spowodować tylko wadę postawy, czyli skoliozę czynnościową.
Skolioza o jakiej wszyscy tutaj piszemy to w domyśle skolioza strukturalna. Różni się od skoliozy czynnościowej czyli postawy skoliotycznej tym, że jest zniekształceniem trójpłaszczyznowym (a nie tylko bocznym jak skolioza czynnościowa) i tym, że nie znika po prawidłowym ustawieniu ciała.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

19 lut 2008, o 18:07

domownik

Do maja: Czyli skolioza nabyta, ze skłonnościami w rodzinie ,ale ukształtowana przez nieprawidłową postawę to IDIOPATYCZNA czy czynnościowa?

Góra Góra

19 lut 2008, o 22:14

domownik

Jeśli byłoby pewne, że ta skolioza rozwinęła się z powodu nieprawidłowej postawy, to nie nazywałaby się idiopatyczna. Nie da się jednak stwierdzić, czy powstała z powodu złej postawy, genów, czy jeszcze czegoś tam innego, więc jeśli takie skrzywienie ma kilkanaście lub więcej stopni, to powiedziałabym, że to skolioza idiopatyczna. Skolioza czynnościowa to tylko jedna z wad postawy, czyli skrzywienie nie przekraczające 10 stopni. Wada postawy przestaje być widoczna, jeśli stanie się przed lustrem i symetrycznie ustawi ramiona i całe ciało. Jeśli ktoś ma wadę postawy, to bardzo możliwe, że powstała ona w wyniku złej postawy. Jeśli jednak ktoś ma kilkanaście, czy więcej stopni, to już nie można stwierdzić, że jej przyczyną jest nieprawidłowa postawa, więc jest to skolioza idiopatyczna.

Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłam. I mam nadzieję, że nie piszę tu głupot, bo moja wiedza opiera się tylko na książkach i Internecie.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

20 lut 2008, o 16:43

domownik

Dziękuje bardzo. Takiej wiedzy w Internecie nie ma ;p
czyli..moja jest idiopatyczna . niestety

Góra Góra

22 lut 2008, o 11:40

domownik

Tomek napisał(a):
do gorsetu można dołożyć jeszcze ćwiczenia jak chcesz jakiś konspekt z ćwiczeniami to napisz do mnie na maila tomtom3@poczta.onet.pl tylko napisz jakoa to skolioza piersiowo lędzwiowa jednołukowa czy piersiowa lub inna?

W profilu masz wpisany zawód: fizjoterepauta. Przyznaję, że jesteś w takim razie pierwszym, który poleca ćwiczenia przez Internet.... Czytałam również opinie fizjotereputów, że oni nawet sobie baliby się zalecić ćwiczenia przy skoliozie, bo nie widzą, jak przy nich zachowuje się kręgosłup.

Oczywiste jest, że przy gorsecie MUSZĄ być odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Pozdrawiam
Jola

Góra Góra

6 mar 2008, o 16:56

domownik

oczewiście ze można polecać cwiczenia przez internet zwłaszcza przy skoliozie jednołukowej (jak wynika z wypowiedzi ), może niektóre z ćwiczeń się zmieniają ale jest też dużo ćwiczeń stałych. Oczewiscie jakaś fotka z odpowiedniego profila też jest dobrze widziana.

Góra Góra

6 mar 2008, o 16:59

domownik

i jeszcze jedno. ja mam skolioze i nie boje się na sobie łamać wszelkich zasad rehabilitacji;), na innych co innego. narazie czuje się dobrze hehe

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]