» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

1 maja 2012, o 15:47

świeżak

Lekarz powiedział mi, że skrzywienie przestanie postępować, jak przestanę rosnąć, jednak postępuje nadal :( Ktoś na forum napisał, że jeśli ktoś ma skoliozę od podstawówki, to nie ma się co łudzić, że przestanie postępować. Czy to prawda? Od czego zależy to, czy przestanie postępować czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

1 maja 2012, o 15:55

szefowa

Kiedyś mówiono że po zakończeniu wzrostu skolioza się zatrzymuje obecnie że powyżej 40 stopni postępuje całe życie.Moim zdaniem to kwestia indywidualna. A ile masz stopni?

Góra Góra

2 maja 2012, o 12:15

domownik

Mi się wydaje, że małe skoliozy po zakończeniu wzrostu już nie postępują ale te duże chyba tak.
Mój Syn, nie długo ukończy 18 lat, zdjęcie rtg pokazuje, że przestał rosnąć. Skoliozę ma 70*.
Lekarz powiedział, że już nie powinna postępować, bo ukończył swój wzrost, ale czy tak będzie pokaże kolejny rtg. Jeśli będzie gorzej, to tylko operacja!
A Ty ile masz stopni?

Góra Góra

7 maja 2012, o 10:29

domownik

Korana napisał(a):
Mój Syn, nie długo ukończy 18 lat, zdjęcie rtg pokazuje, że przestał rosnąć. Skoliozę ma 70*.
Lekarz powiedział, że już nie powinna postępować, bo ukończył swój wzrost, ale czy tak będzie pokaże kolejny rtg.

W wieku 18 lat miałam skoliozę 50* i lekarze zapewniali moich rodziców, że skolioza nie będzie postępować. W wieku 38 lat miałam skoliozę 70* (czyli jednak postępowała) i zdecydowałam się an operację. Wydaje mi się, że przy tak dużej skoliozie są małe szanse, że nie będzie ona postępować. W moim przypadku skolioza postępowała około 1* rocznie, ale jednak postępowała.

Pozdrawiam.m.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

7 maja 2012, o 22:14

domownik

Skolioza skoliozie nierówna.

Skoliozy, które ustępują to np.
  • resolving infantile scoliosis (ustępująca skolioza niemowlęca); tzw. late resolving to wiek czasem kilku a nawet największy zaobserwowany to 12 lat artykuł
  • pain provoked scoliosis (nie wiem, jak to się tłumaczy) tu artykuł

Kąt Cobba, wiek, płeć, RVAD (w przypadku niemowląt) to tylko niektóre parametry, które mają wpływ na to czy skolioza przestanie postępować. Przykładowo u niemowląt największy kąt Cobba, który samoistnie ustąpił bez leczenia to 46*. Jednocześnie obserwowano przypadki poważnych deformacji które nieleczone powstały z małych kątów Cobba (np. z 14* -> 103* przykład na rys. 6 w artykule - przykłady jeszcze z czasów wojny, gdy z leczeniem bywa kiepsko).

Góra Góra

8 maja 2012, o 07:43

domownik

moi nasz lekarz z Poznania Pan Dr.Kotwicki też jest zdania, że operacja musi być. Skierował do Dr. Tęsiorowskiego do Krakowa, by na operację jechać do Niego do Zakopanego. Dr. Tęsiorowski powiedział tak jak napisałam wyżej, więc w sierpniu wszystko się okaże.
Z tego co ja widzę, ze względu na to, że mój syn jest dodatkowo niepełnsprawny (chodzi, ale jest słabszy, wymaga pomocy przy wszystkich przeszkodach, nie umie sam się ubrać, rozebrać, jest głęboko upośledzony) operacja będzie konieczna. Bo nie widzę możliwości by on funkcjonował bez gorsetu, (bez gorsetu on wszystko robi źle, źle siedzi, źle leży, a ja przecież nie mogę wciąż być przy nim i go korygować) a jak nie gorset, to co innego niż tylko operacja.
Boję się okropnie jak to wszystko będzie, ale otuchy dodajecie mi Wy wszystkie u których się udało i po operacji jest lepiej.
Kiedyś jak można było jeszcze wszystkiemu zapobiec to nas uspokajali, że to nic takiego i by lepiej zająć się tym upośledzeniem, bo to większy problem jest, ale dziś wiem, że skoliozy nie wolno lekceważyć, bo nie ma dobrej skoliozy.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]