» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

5 sty 2013, o 20:51

świeżak

Mam 17 lat i skolioze boczną ok 30 stopni. Byłam u lekarza, który stwierdził, że nigdy nie mam szans na wyprostowanie kręgosłupa ani choć trochę, jedynie przez operację. Czy to jest prawda? Czy są jakieś sposoby (nie wiem, np. ćwiczenia), które pomogą na poprawienie kręgosłupa choć o parę stopni? Jeśli, czy jest chociaż możliwość zahamowania krzywieniu się dalej? Boję się, że niedługo będę mieć już z 40 stopni, jak nie więcej ;/
Proszę o pomoc.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

5 sty 2013, o 23:47

domownik

witaj :) hm.. wydaję mi się ,że operacja przy takiej skoliozie to zbyt pochopna decyzja. Z reguły operuje się kiedy skolioza przekroczy 40 lub 50 stopni w skali Cobb'a. Chociaż jak wiemy każdy przypadek jest indywidualny. U jakiego lekarza się leczysz ? Może warto skonsultować przypadek z kimś innym :) Nie jestem lekarzem,ale wydaję mi się,że jesteś jeszcze młoda i Twoje skrzywienie nie jest bardzo zaawansowane i może warto spróbować innych metod. :) Tu na forum możesz poczytać o różnych metodach między innymi FED może warto spróbować. ;) Pozdrawiam ;)

Góra Góra

6 sty 2013, o 02:23

Masz szansę na wyprostowanie kręgosłupa dzięki gimnastyce. Teraz są ćwiczenia metodą FED i PNF. FED dosyć szybko prostuje kręgosłup, tylko takie leczenie kosztuje ponad 3 tysiące zł miesięcznie, ale to trwa gdzieś z parę miesięcy, a później już człowiek się gimnastykuje w domu, w tej metodzie dostaje się też czasem gorset. PNF dobrze prostuje kręgosłup, tylko wiesz taka rehabilitacja trwa pół roku, czasem rok. Ale w PNF jest tak, że idzie się do rehabilitanta, rehabilitant ogląda zdjęcia rtg kręgosłupa, bada pacjenta i na tej podstawie dobiera ćwiczenia. Wtedy to wygląda tak, że trzeba iść np. 3-4 dni pod rząd do rehabilitanta, żeby nauczyć się odpowiednich ćwiczeń, a później człowiek chodzi do rehabilitanta np. raz na tydzień po to, żeby rehabilitant pilnował pacjenta, sprawdzał czy pacjent dobrze ćwiczy, czy są potrzebne modyfikacje ćwiczeń itp. A to wychodzi ok. 80zł za jedne ćwiczenia, a jak się chodzi do rehabilitanta raz na tydzień, to nie jest drogo. A te ćwiczenia co dostanie się od rehabilitanta to robi się je codziennie w domu, trzeba ćwiczyć regularnie. W sumie oba rodzaje ćwiczeń prostują kręgosłup, tylko FED jest strasznie drogi, rehabilitacja kosztuje ponad 3 tysiące zł miesięcznie i to trwa przynajmniej parę miesięcy, a później robi się w domu ćwiczenia, które mają utrzymać korekcję, po zakończeniu rehabilitacji trzeba będzie chociaż pewien czas codziennie ćwiczyć, żeby kręgosłup znowu się nie skrzywił. To jest trochę tak, że np. FED wyprostuje jakąś skoliozę w 4 miesiące, a PNF wyprostuje taką samą skoliozę np. w 7-8 miesięcy. W sumie efekt końcowy ten sam, tylko różnica jest w finansach i może jest drobna różnica w czasie leczenia. Poza tym z metodą FED jest tak, że jest tylko w niektórych miastach i trzeba by gdzieś wyjechać, ponieważ leczenie metodą FED trwa trochę czasu i gimnastyki są codziennie, a jakby trzeba dojeżdżać np. 150km w jedną stronę, to chyba trzeba by mieszkać w tej miejscowości, żeby chodzić na tą rehabilitację, która trwa co najmniej parę godzin dziennie i trzeba pojawiać się w przychodni codziennie. A w metodzie PNF jest tak, że ćwiczenia tą metodą można samemu wykonywać samemu w domu i tylko chodzi się do rehabilitanta raz na jakiś czas, a w FED jest specjalna maszyna w której się ćwiczy i tą maszynę mają tylko przychodnie. Poza tym coraz więcej rehabilitantów zna metodę PNF, więc można znaleźć rehabilitanta koło domu. Ciężko coś załatwić na NFZ, ale nawet jak się pójdzie prywatnie do rehabilitanta od metody PNF i płaci się ok. 80zł raz na tydzień, to jest taniej niż płacenie ponad 3 tysiące zł miesięcznie i to trwa co najmniej parę miesięcy, bo w miesiąc nie da się wszystkiego wyleczyć, potrzeba czasu. Wydaje mi się, że najlepiej skorzystać z metody PNF, chyba że masz pieniądze i mieszkasz koło przychodni gdzie jest FED, to możesz leczyć się metodą FED. Na Twoim miejscu nie przejmowałabym się tekstami tego lekarza, u którego byłaś, zmień lekarza, taką skoliozę można wyprostować gimnastyką, a czekanie i nic nie robienie to tylko zaszkodzi, a nie warto czekać na operację i nie ćwiczyć. Warto poszukać dobrego rehabilitanta, który dobierze Ci ćwiczenia, żebyś mogła dobrze się leczyć. Możesz się wyleczyć gimnastyką i nie olewaj sprawy, bo jeszcze można sporo zrobić, dzięki dobrej rehabilitacji możesz być prosta i unikniesz operacji.

Góra Góra

6 sty 2013, o 10:49

domownik

Z tego co tu czytałam osoby ze skoliozą ok 30 stopni były rehabilitowane właśnie metodami o których pisze dużaskolioza.Operacje robią przeważnie powyżej 50-60 stopni, tak więc nie czekaj tylko znajdź innego lekarza, a potem jakiegoś dobrego rehabilitanta i działaj. Jesteś jeszcze młoda i z kręgosłupem dużo możesz zdziałać, powodzenia :thumbup:

Góra Góra

6 sty 2013, o 20:04

świeżak

ja jak miałam 14 lat miałam 40 stopni i lekarz powiedział, że nie ma na co czekać i zapisał mnie na operację :) mój rehabilitant powiedział, że jeżeli chciałabym ćwiczyć, żeby to jakoś naprostować to musiałabym 3 razy dziennie codziennie i i tak nie było dużej szansy żeby się wyprostowało :P choć skoro ty masz 17 lat i 30 stopni to radziłabym jeszcze popytać różnych lekarzy i zaczekać z tą decyzją. Choć ja z efektów mojej operacji jestem bardzo zadowolona.

Góra Góra

12 mar 2013, o 19:50

domownik

Człowieku jaka operacja...

Masz 17 lat... www.protoma.pl zaklad ortopedyczny w Poznaniu jedz tam i zrób sobie gorset... jest to NAJLEPSZY zaklad w Polsce.

Jezeli bedziesz nosil gorset 23/7 to uwazam ze w przeciagu 2-3 lat wyprostujesz skolioze bezproblemowo.

Zycze zdrowia.

Pozdrawiam.

Góra Góra

16 mar 2013, o 17:40

świeżak

Nigdy nie jest za pózno. Jeżeli dalej rośniesz bez problemu gorset Ci pomoże. Ja mam prawie 15 lat,33 stopnie i noszę gorset zrobiony w Poznaniu, który pomaga :D .Możesz również wypróbować metodę FED. Jak dla mnie operacja przy takiej skoliozie to szaleństwo.

Góra Góra

17 mar 2013, o 15:22

świeżak

Słuchaj, przy 30stopniach skoliozy nie ma sensu sie operować, nie gódź się na operacje, chyba żebyś sama tego chcioala ,bo ci np. przeszkadzaja plecki. ale masz 17 lat, mozesz np. zaczac plywac itp. a 30 stopnii to nie jest jeszcze tak źle więc głowa do góry! :)

Góra Góra

17 mar 2013, o 18:55

świeżak

Wiesz co jak ja miałam 17 lat to też słyszałam od każdego lekarza, że nic się nie da zrobić, teraz mam 25 i słyszę, że mając te 17 można było jednak coś zrobić. Także nie patrz na to, że jeden czy drugi przekreślą jakąkolwiek nadzieję, ja teraz jestem strasznie zła, że wtedy się poddałam, nawet mi się ćwiczyć nie chciało, bo głupia byłam i nie widziałam w tym sensu skoro i tak "nic się nie da zrobić". Wydaje mi się, że powinnaś pójść do kogoś kto się specjalizuje w skoliozach, bo zwykły ortopeda nie poradzi nic poza standardowymi ćwiczeniami, basenem i jeśli się bardziej wczuje wypisze skierowanie na to laser/prądy. Może faktycznie zainteresuj się tymi metodami FED czy PNF. Czasem mam wrażenie, że ortopedzi stanęli w miejscu, ja o tych metodach dowiedziałam się z internetu, żaden ortopeda/fizjoterapeuta nawet o tym nie wspomniał.

Góra Góra

29 mar 2013, o 17:41

świeżak

Słuchajcie, tak czytam Wasze posty i jestem przerażona! W tym roku kończę 18 lat, mam skoliozę 55 i 45stopni. Wiecie, takie S. Zaczęło mi się krzywić, kiedy miałam 6 lat. Rodzice zabierali mnie do dziesiątek ortopedów i rehabilitantów. Przez te 12 lat ćwiczę codziennie przez godzinę! Żadnych gorsetów, bo tylko osłabiają mięśnie, żadnych operacji - niewyobrażalny ból, sztywność kręgosłupa potem. Jestem zaparta i ćwiczę, ćwiczę i jeszcze raz ćwiczę. I co? Nic mnie nie boli, nic a nic! Nie mam problemów z płucami, z sercem, niczym. Skolioza nie "przycisnęła" mi żadnego narządu. Powiem Wam, że nawet jak jestem ubrana odpowiednio, to nic nie widać! Jedynie jak się nachylę - więc po prostu tego nie robię :) Wielu nawet lekarzy, gdy widzi mnie ubraną, to nic nie rozpoznaje! Ludzie dziwią się, że można tak wyglądać przy takiej skoliozie. I być taką sprawną :) biegam, ćwiczę, bez problemu pochylę się do ziemi, nie mam zadyszek, a przede wszystkim naprawdę nic mnie nie boli, czuję się zdrowsza na kręgosłup niż nie jeden zdrowy człowiek :) a owszem, skoliozę mam naprawdę gigantyczną - mogę Wam nawet wstawić zdjęcia rentgena i siebie w ubraniu, jeśli nie wierzycie.
Więc mówię Wam, po prostu trzeba się zaprzeć i ćwiczyć, to jest najważniejsze. Oby wszystkim ludziom ze skoliozami było tak, jak mi :)

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]