Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Prosba o porade do FIZKOM

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

23 gru 2015, o 13:31

domownik

Witam. Zaczne od poczatku. Urodzilam sie jako zdrowe dziecko. W ktoryms miesiacu zycia rodzice zauwazyli u mnie asymetrie szyi. Mialam ja wygieta w jedna str. Niestety nie wiem w ktora i nie mam mozliwosci sie dowiedziec. Zostalam urodzona silami natury i wyjasniono moim rodzicom ze moglo dojsc do naderwania miesni szyi. Dostalam kolnierz ortopedyczny i problem sie rozwiazal. Obecnie szyja prosta tak mi sie wydaje. Kiedy mialam poltorej roku mialam wypadek ktorego skutkiem bylo 4 cm pekniecie czaszki. Wyszlam z tego calo skonczylo sie na wizytach u neurologa. Odkad pamietam trauma dzieciństwa byl bol ucha. Wciaz bolalo mnie ucho. Jakakikolwiek przewiew czy przeziebienie konczylo sie bolem ucha. Nie pamietam czy obu czy bylo to wciąż to samo ucho. Mama jezdzila ze mna od laryngologa do stomatologa. Laryngolog twierdzil ze uszy sa zdrowe natomiast stomatolog to samo mowil o zebach. W wieku 6/7 lat wypadly mi gorne zeby mleczne (jedynki) bardzo dlugo nie rosly a jak wyrosly to wysuniete do przodu. Bylam leczona u ortodonty. Nosilam aparat wyciagany do jedzenia. Uzyskalam poprawe w stopniu zadowalajacym i zakończono leczenie w wieku ok 13 lat. Dodam ze nadal mam wysunieta lekko gorna szczeke. W wieku ok 16 lat wykryto u mnie skolioze ledzwiowa. Wczesniej nikt nigdy jej nie wykryl. Nigdy rowniez sie nie garbilam, nie nosilam plecaka na jednym ramieniu wiec skolioza byla nielada zaskoczeniem. W chwili obecnej mam 24 lata. Skolioza nadal jest lewa noga niby krotsza... do dnia dzisiejszego zaden lekarz nie jest w stanie mi zagwarantować czy noga jest faktycznie krotsza czy moze jest to pozorne skrocenie. Od kilku dni mam znowu problem z uchem. Bralam juz dwa antybiotyki zaden nie pomogl. Jak przelykam sline slysze w tsm uchu jakbym miala jakis plyn. Laryngolog powiedzial ze w uchu nie ma zadnego plynu. W chwili obecnej podejrzewam zapalenie stawu zuchwowego. Boli mnie lewe ucho glowa zuchwa lewe oko i polik. Klika mi lewa strona zuchwy przy wysunieciu jej do przodu. W dodatku przy glosnym dzwieku szumi i trzeszczy mi w uchu. Dodam ze te nieprzyjemne trzeszczenie mam od dawna ale jako dziecko myslalam ze to normalne. W chwili obecnej zastanawiam sie czy klopoty ze stawem zuchwowym mam przez skolioze czy skolioze mam przez zapalenie stawu zuchwowego? Skolioza wyglada tak ze wysuniete mam prawe biodro i garb zebrowy tez z prawej strony. A bol ucha oka itd z lewej. Czy powinnam udac sie do fizjoterapeuty badz osteopaty? Czy mozna z tym cos zrobic?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

23 gru 2015, o 14:04

domownik

Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedź co z tym robić.

Góra Góra

23 gru 2015, o 21:51

domownik

A gdzie mieszkasz? są fizjoterapeuci specjalizujący się w sprawach stawu skroniowo-żuchwowego.

Góra Góra

24 gru 2015, o 00:55

domownik

Monte,
Po Świętach znajdę chwilę czasu i odpowiem na Twój post.

Zdrowych i Spokojnych Świąt życzę wszystkim Forumowiczom.

Fizkom

Ostatnio edytowano 27 gru 2015, o 15:59 przez fizkom, łącznie edytowano 1 raz

Góra Góra

24 gru 2015, o 02:03

House
House

Czy posiadasz ósemki z tej strony górne dolne ? wyrośnięte zatrzymane bądź wyrwane?

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

27 gru 2015, o 15:46

domownik

monte napisał(a):
....." Czy powinnam udac sie do fizjoterapeuty badz osteopaty? Czy mozna z tym cos zrobic?....."

Monte,

Zanim odpowiem na Twoje pytanie, krótka dygresja.
Bardzo dobrze opisałaś historię swoich problemów. Spojrzenie na okres noworodkowy i niemowlęcy, choć czasami bardzo już odległe, pozwala zrozumieć problemy zdrowotne pojawiające się w późniejszym okresie życia. Dzięki temu możemy ocenić je, w dużo szerszym kontekście. Twój opis może być tego przykładem.
Asymetryczne ustawienie szyi i leczenie kołnierzem, uraz czaszki i bole ucha mimo braku patologii z poziomu laryngologii i stomatologi aż wreszcie wykryta skolioza, a w międzyczasie ortodoncja (pewnie rejestracja zwarcia nie została wykonana przed jego zakończeniem), aż wreszcie powtórne bóle ucha, jednak tym razem już z objawami na terenie twarzoczaszki (lewe ucho, głowa, żuchwa, lewe oko i polik) – to wszystko układa się w jedną spójna i logiczna całość.
Poruszyłaś w swoim poscie bardzo zasadne pytanie: ……”czy klopoty ze stawem zuchwowym mam przez skolioze czy skolioze mam przez zapalenie stawu zuchwowego……..”? Kiedyś pisałem o tym na tym Forum. Dlatego teraz tylko uzupełnię Twoje pytanie: a może problemy jakie opisujesz teraz i istniejąca asymetria tułowia (skolioza) nie są oddzielnymi jednostkami chorobowymi, a tylko różnymi objawami mającymi wspólna przyczynę. Myślałaś kiedyś o tym w ten sposób ………….?

Wracając do Twojego obecnego problemu, faktycznie część objawów jakie opisujesz w obrębie twarzy może sugerować dysfunkcję na poziomie TMJ (staw skroniowo-żuchwowy) choć nie musi mieć ona charakteru zapalnego. Jednocześnie dolegliwości te mogą być tylko jednym z elementów większej całości. Specjaliści (osteopaci, fizjoterapeuci, dentyści) zajmujący się problemami na poziomie zwarcia zębowego (nie mylić ze zgryzem) nazywają to: dysfunkcją Czaszkowo-Szyjno-Żuchwowo-Gnykową.
Przyczyny tej dysfunkcji mogą znajdować się na poziomie zębów albo na poziomie całego ciała, albo jednego i drugiego jednocześnie. Jednym słowem, chcąc zmniejszyć / zlikwidować swój obecny problem potrzebujesz diagnostyki, która oprze sie na wiedzy z zakresu dentystyki i osteopatii i/lub fizjoterapii jednocześnie. Musisz pamiętać, że aby leczyć skutecznie trzeba najpierw poznać przyczynę problemu.

W związku z powyższym sugeruję następujące kierunki diagnostyczne:

1. Wykonanie badania rejestracji zwarcia zębowego w/g Gerbera. Jest to badanie, które wskazuje faktyczne kontakty zębowe i symuluje dynamikę ruchu w akcie odgryzania i żucia. Pokazuje ono m.in. kierunek prowadzenia siecznego i kłowego, punkty urazowe (np. wspomniane przez Admina zęby 1/8 i 4/8 oraz 2/8, 3/8) oraz korelację tych elementów z pracą stawu TMJ. Jest to dla Ciebie badanie obowiązkowe. Wszelkie działania na poziomie zgryzu i zwarcia zębowego wykonane bez niego, będą naznaczone dużym prawdopodobieństwem błędu. Gabinetów dentystycznych wykonujących to badanie jest niewiele w Polsce (jeszcze mniej tych, które potrafią wyciągnąć z niego prawidłowe wnioski). Jeśli podasz mi rejon Polski, z którego pochodzisz (PV), może będę mógł pomóc w tej kwestii.

2. Konsultacja u specjalisty z zakresu osteopatii i/lub fizjoterapii, który w oparciu o zebrany szczegółowy wywiad (Twój opis wymaga poszerzenia) i dokładne badanie oceni:
- ustawienia elementów kostnych (nogi, miednica, klatka piersiowa, głowa, żuchwa itp. itd),
- napięcie tkanek mięśniowo –powięziowych (tych na zew. i wew. ciała – mięśnie posturalne i
np. Przepona Klatkowa i mięśnie okoruchowe gałki ocznej),
- dynamiki ruchu w obrębie kluczowych partii ciałą z zakresem ślizgu tkanek trzewnych
mających wpływ na ustawienie i funkcjonowanie Twojego ciała w przestrzeni.
Tylko taka kompleksowa ocena może dać odpowiedź na pytanie: czy i w jaki sposób Twoje ciało może generować problemy, które opisujesz. Takie badanie powinno również zawierać wytłumaczenie części wniosków płynących z wykonanego badania wg. Gerbera ponieważ jakiekolwiek oddzielenie pracy stawu skroniowo - żuchwowego od układu ruchu, od pracy łańcuchów powięziowo - mięśniowych, układu zębowo – zębowego (to jak zeby łączą się ze sobą) i Ośrodkowego Układu Nerwowego jest, w dobie dzisiejszej wiedzy błędne. Jakość ruchu żuchwy w stawie TMJ (st. skroniowo – żuchwowy) nie może być tutaj wyjątkiem.
Specjalistów pracujących w ten sposób jest niestety, również niewielu w Polsce więc tutaj także uwaga z pkt.1.

Rozpisałem się ale zrobiłem to celowo. Problemy jakie poruszyłaś, są problemami większości użytkowników Forum. Mam nadzieję, że mój post przyda się nie tylko Tobie.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na odległość przekaz wszelkich informacji jest mocno utrudniony. Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, a pewnie jest – pytaj.

Fizkom

PS. Po antybiotykoterapii, konieczne jest odtwarzanie bakteryjnej flory jelitowej przez 3 miesiące !!
Polecam: Sanprobi Super Formuła

PS. W przypadku podejrzenia jakiegokolwiek stanu zapalnego zasadne jest określenie poziomu
białka reaktywnego (CRP). Badanie to wyjaśni wszelkie wątpliwości.

PS. Swoją droga to dziwne, że przy braku stwierdzonego wysięku (płyn) w uchu, podane zostały
antybiotyki. To raczej strzał w ciemno.

PS. Przy wątpliwościach dot. długości kk. dolnych wykonuje się pomiar przy użyciu RTG. Jest bardzo
precyzyjny (w milimetrach).
Wpływ na długość kończyn dolnych ma również nutacja i kontrnutacja kości biodrowej.
Pierwsza skraca a druga zwiększa długość k. dolnej. Właśnie to ustawienie k. biodrowej
powoduje tzw. pozorne skrócenie / wydłużenie k.dolnej. W takich przypadkach stosowanie
wyrównania (wkładka) pod stopę jest błędem. To rzecz wiadoma wszystkim, którzy zajmują się
profesjonalnie tym tematem.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]