Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - negatywne następstwa po operacji skoliozy

» LECZENIE OPERACYJNE » Po operacji

Zaloguj | Zarejestruj

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ] 

14 sie 2010, o 23:22

mgr. fizjoterapii

Negatywne następstwa operacji skoliozy

1. Utracenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.
Fizjologia kręgosłupa determinowana jest min. jego ruchomością jak i krzywiznami: lordozą w odcinku lędźwiowym i kifozą w odcinku piersiowym. W związku z prostym przebiegiem linii implantów kręgosłup po operacji w płaszczyźnie czołowej jest prostszy, lecz utracone są bezpowrotnie fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, jak i jego ruchomość. Podobnie też wygląd pleców nie całkiem jest naturalny.

2. Usztywnienie kręgosłupa.
Pacjenci nie są w stanie wykonać w odcinkach usztywnionych najprostszych ruchów: zgiąć się do przodu, skręcić w bok, co w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie.

3. Pojawienie się bólu po paru latach po operacji.
Często konsekwencją takiego usztywnienia jest pojawienie się bólu bez wyraźnych przyczyn. Warto zaznaczyć, że kręgosłup w swym nowym kształcie uzyskanym po operacji, jest słabszy na obciążenia. Bóle u pacjentów w późniejszym wieku pojawiają się właśnie z powodu utraty zdolności rozkładania obciążeń. Pacjenci odczuwają ból przeciążeniowy po dwóch godzinach siedzenia, stania czy chodzenia.
4. Brak leczenia bólu po operacji.
W sytuacji wystąpienia bólu u tej grupy pacjentów, pozostaje jedynie leczenie objawowe, które nie zapewni braku nawrotów dolegliwości. Pacjenci ci na zawsze tracą możliwość leczenia bólu w taki sposób jak Pacjenci bez operacji. Dozwoloną formą terapii jest masaż, który daje doraźne efekty.
5. Użycie implantów słabej jakości oraz zjawisko metalizy.
Implanty często pozostają w ciele pacjentów po operacji, ze względu na ryzyko powiększenia skrzywienia w sytuacji ich wyjęcia. Nawet najlepszej klasy metale użyte do operacji ulegają rozpuszczaniu (metalizie).Takie implanty proponowane są jedynie odpłatnie. Wówczas cena operacji to koszt ok. 50 tysięcy złotych. Gorszej jakości implanty ulegają metalizie już w krótkim okresie. Organizm traktuje je jako obce ciało. W konsekwencji pojawiają się lokalne stany zapalne oraz inne niekorzystne zjawiska.

6. Możliwość ponownego krzywienia się kręgosłupa po operacji.
Pacjenci decydują się na operację, gdyż są kuszeni szybką i bez wysiłkową poprawą wyglądu pleców oraz zmniejszeniem skrzywienia skoliozy. Często jest to wynik rezygnacji z leczenia rehabilitacyjnego, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Nie ma jednak żadnej gwarancji, iż operacja powiedzie się. Kręgosłup może mieć nawet większy kąt wygięcia niż przed operacją. O tych możliwościach Pacjenci w ogóle nie są informowani.

7. Blizny pooperacyjne.
Operacja kręgosłupa skoliotycznego to często przeprowadzenie kilku zabiegów. Powoduje to pojawienie się dużych blizn pooperacyjnych na ciele pacjenta.
8. Brak możliwości leczenia rehabilitacyjnego po operacji.
To najważniejsza z negatywnych stron leczenia operacyjnego. Po operacji kręgosłup jest całkowicie sztywny, więc nie poddaje się technikom manualnym. Nie można więc go prostować w sposób naturalny. Jest to wręcz zabronione.

9. Powikłania operacyjne lub pooperacyjne.
Około 5% Pacjentów: śmierć, niedowłady i porażenia, infekcje, zakrzepica, powikłania płucne, wzmożone krwawienie, złamanie implantów, zaburzenia perystaltyki jelit, inne.
źródło skolio.pl

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

15 sie 2010, o 10:49

domownik

Jestem w tych 5%....

Góra Góra

15 sie 2010, o 12:23

domownik

Ja również dlatego nie można mówic że zawsze wszystko jest, a powiklania nie zdarzają się. Trzeba zawsze wierzyc ze bedzie wszystko jednak trzeba byc swiadomym powikłan które moga nastąpić.

Góra Góra

15 sie 2010, o 13:41

domownik

a ja zaczęłam się bać punktu 3,4 i 5.. nie wiedziałam o tym.

Góra Góra

15 sie 2010, o 13:50

domownik

Te pięć procent dotyczy i mnie, ale z takimi sprawami trzeba się liczyć. nie zapominajmy o tym ile dobrego daje operacja skoliozy.

Góra Góra

15 sie 2010, o 15:16

domownik

No może i daje dobrego ale mi nic nie dała...

Góra Góra

15 sie 2010, o 16:44

domownik

madzia18 napisał(a):
No może i daje dobrego ale mi nic nie dała...

A co konkretnie Ci się stało po operacji, Madzia?

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

15 sie 2010, o 20:12

domownik

mam niedowład..

Góra Góra

16 sie 2010, o 00:29

domownik

Wiadomo-każda ingerencja w organizm, to niebezpieczeństwo powikłań (nawet siedząc na fotelu u dentysty można umrzeć, a jakoś ludze chodzą do dentysty i leczą zęby). Rehabilitacja może dużo dać, niektórzy mogą uniknąć operacji dzięki ćwiczeniom. Z drugiej strony czasem trzeba wybrać ,,mniejsze zło" i zgodzić się na operację np. gdy ktoś ma 10 lat, 120 stopni skrzywienia, skolioza postępuje, a rehabilitacja nie przynosi efektu. Odnosząc się do niektórych punktów-każdy musi liczyć się z tym, że przez operację powstaje blizna czy kręgosłup jest sztywny (w końcu do tego prowadzi operacja-usztywnienie kręgosłupa, żeby skolioza nie postępowała) . A co do informowania o różnych powikłaniach jak ponowne krzywienie się kręgosłupa, niedowłady itp.-mnie akurat lekarze informowali o tym i inne osoby na oddziale tez były o tym informowane, więc nie wiem skąd masz informacje, że lekarze NIGDY o tym nie informują. Wiadomo, że po operacji nie można prostować kręgosłupa rehabilitacją, ale nieraz rehabilitacja po operacji jest zalecana (ja sama po operacjach ćwiczę metodą PNF). A co do bólu, owszem, może pojawić się kilka lat po operacji, ale osoba z dużą skoliozą, która nie miała operacji też może mieć bóle. Sama mam koleżankę, która ma 21 lat, ma 100 stopni skrzywienia, nie miała operacji, ćwiczy metodą PNF, pływa, a i tak ma takie bóle, że codziennie łyka garściami prochy, bo nie może wytrzymać tego bólu. A co do tych 50 tysięcy zł, to taki jest koszt całej operacji w prywatnej klinice łącznie z kupnem nowoczesnych implantów. A można mieć operację w państwowym szpitalu, tylko zapłacić za takie ,,wypasione" implanty (chociaż teraz w wielu państwowych szpitalach wstawia się takie na NFZ). Poziomka-wiem, że jesteś rehabilitantką i każdy chwali swoje, ale nie można straszyć ludzi, że operacja jest ,,be", a rehabilitacja jest dobra na wszystko i zawsze pomaga. Przepraszam, że to mówię i nie obraź się, ale to wygląda tak jakbyś się bała, że ortopedzi wykonujący operacje odbiorą Ci pacjentów i stracisz pracę, więc straszysz ludzi. Równie dobrze niektórzy forumowicze mogliby mówić, że rehabilitacja jest zła i skolioza strasznie im leciała, a na rehabilitację stracili czas, pieniądze, zdrowie i nerwy (u mnie od rehabilitacji skrzywienie poleciało o 70 stopni w 2 lata, a później usłyszałam, że bez rehabilitacji skrzywienie postępowałoby o ok. 2 stopnie rocznie). Są osoby, które chodziły na rehabilitację, ćwiczyły sumiennie, a miały 130 stopni i konieczna była operacja, bo miały problemy z oddychaniem, sercem itp. A z powodu ogromnej skoliozy można być sparaliżowanym, mieć problemy z oddychaniem, można mieć silne bóle, a nawet umrzeć. Więc nawet bez operacji mogą być powikłania. Nie przeczę-rehabilitacja czasem pomaga, ale nie u każdego. Trzeba zachować złoty środek-jeśli operacja pomaga, to warto ćwiczyć, ale jeśli jest źle to jednak trzeba iść na operację. Ja nie jestem za tym, że każdy musi mieć obowiązkowo operację, ale jeśli nie ma innego wyjścia to trzeba położyć się na stół operacyjny. A jak rehabilitacja komuś pomaga, to ja jestem za rehabilitacją w takim przypadku

Góra Góra

16 sie 2010, o 10:58

domownik

a jak to jest z tą metalizą? w takim razie powinno się wyjmować implanty?

Góra Góra

16 sie 2010, o 11:12

domownik

Do autorki tematu. Wiadomo, czasem rehabilitacja jest dobra. Ale z drugiej strony czasem operacja jest potrzebna, ponieważ nic innego nie pomaga, a są prawdopodobne powikłania. I jeśli osoby z poważną skoliozą to przeczytają i się wystraszą oraz nie zgodzą się na operację, a później będą problemy ze zdrowiem przez uciski na serce, płuca, niedowłady nóg itp., to będzie źle. A jakbyś się czuła w przypadku kiedy np. osoba ze skoliozą 130 stopni przeczytałaby ten tekst, zrezygnowałaby z operacji i przez to miałaby jakieś powikłania? Później byłoby na Ciebie

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

16 sie 2010, o 11:21

domownik

Operacja skoliozy to indywidualna decyzja każdego człowieka podjeta rzem z lekarzem. Ważne aby to była świadoma decyzja, jak moze byc po operacji...czyli świadomość powiklań, ale tez świadomosc tego xze moze byc super. Moim zdaniem ten temat jest tu bardzo potrzebny. I droga IHStar nikt nie moze miec do nikogo pretensji na forum o to co stalo sie z nim po operacji, ;lub nie stalo, bo ktos nie poddal sie operacji. My tu nie jestesmy lekarzami i nikt tu nikogo nie zmusza do takiej badz innej decyzji. Mówie to indywidualna sprawa i decyzja kazdego czlowieka. Ale w pelni świadoma.

Góra Góra

30 wrz 2010, o 13:10

House
House

temat zamykam , ponieważ pojawił się tutaj dziwny spór.....
pamiętajmy że jest to forum, nie mamy tutaj w zamiarze nikogo obrażać ale także nie tolerujemy straszenia publicznego.
wszystkie sprawy osobiste proszę załatwiać przez formularz wiadomości prywatnych prv.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]