Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - skolioza wczesnodziecięca - obrzerny artykuł
  
» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Skoliozy wczesnodziecięce i dziecięce

Zaloguj | Zarejestruj

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

25 sie 2010, o 19:13

Offline
House
House
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 21:44
Posty: 154

ObrazekObrazekObrazek

Co to jest skolioza wczesnodziecięca?


Skolioza wczesnodziecięca dotyczy dzieci w wieku poniżej 3 lat i charakteryzuje się powstaniem nieprawidłowego skrzywienia bocznego kręgosłupa. To skrzywienie kręgosłupa powoduje wygięcie go w lewo lub w prawo, w kształcie S lub C.
Skolioza wczesnodziecięca częściej występuje chłopców niż dziewczynek.
W większości przypadków ustępuje ona samoistnie, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do bardziej poważnych deformacji.
Leczenie skoliozy u noworodków może obejmować obserwację , fizykoterapię, leczenie gorsetami a także w rzadkich przypadkach leczenie operacyjne.

Kilka podstawowych faktów na temat skoliozy niemowląt:


- ze skoliozą mamy do czynienia ,gdy obecność bocznego skrzywienia kręgosłupa wynosi > 10 stopni odchylenia od prostej,
- u większość dzieci, zaburzenia pionu kręgosłupa powstają w pierwszych 6 miesiącach życia ,
- wczesnodziecięca skolioza występuje rzadko, stanowiąc mniej niż 1% wszystkich przypadków skoliozy idiopatycznej,
- skolioza wczesnodziecięca jest bardziej powszechna w Europie niż w USA,
- z nieznanych powodów, skrzywienie kręgosłupa ma tendencję skrzywienia w lewo u dzieci ze skoliozą.
- u dziewcząt u których rozwinęła się skolioza o skrzywieniu prawostronnym mamy do czynienia z gorszymi rokowaniami niż u innych dzieci,
- chociaż istnieje wiele rodzajów skoliozy, których etiologia powstania jest dobrze znana to skoliozy wczesnodziecięce uznane są za idiopatyczne , co oznacza ,że przyczyny jej powstania są w większości nieznane,
- z obserwacji zauważono , że dzieci u których rozwój skoliozy nastąpił przed wiekiem 5 lat są bardziej narażone na zaburzenia krążenia w dzieciństwie,
- dzieci z bocznym idiopatycznym skrzywieniem kręgosłupa zazwyczaj nie odczuwają żadnych bóli z tego powodu.

Co jest przyczyną skoliozy wczesnodziecięcej?


Jak już wcześniej wspomniano, dokładna przyczyna powstania skoliozy u noworodków nie jest znana.
Jednak znaczna ilość badań medycznych, nad zrozumieniem skoliozy doprowadziła do rozwoju dwóch głównych hipotez, w jaki sposób stan ten może być spowodowany.
Znaleziono dowody sugerujące, że wewnątrzmaciczne formowania mogą być odpowiedzialne za rozwój skoliozy u noworodków.
Nieprawidłowe ciśnienie wywierane przez ścianki macicy na jednej stronie płodu ciała lub nieprawidłowe położenie płodu w macicy może być powodem nieprawidłowości wzrostu kręgosłupa.
Druga teoria sugeruje, że po urodzeniu wywierane są naciski zewnętrzne na kręgosłup po porodzie, być może ze względu na to iż dziecko głównie umieszczone jest w pozycji leżenia na plecach w łóżeczku.
To może tłumaczyć większą częstość występowania skolioz wczesnodziecięcych w Europie, gdzie dzieci są tradycyjnie częściej umieszczane w łóżeczkach na plecach, a mniej w leżeniu na brzuchu, w porównaniu do Ameryki Północnej.
Jednak kilka lat temu American Academy of Pediatrics (AAP) ogłosiła oficjalne zalecenia, że noworodki powinny być umieszczone na plecach podczas snu , z powodu badań naukowych sugerujących, że możliwe jest poprzez leżakowanie noworodka na brzuchu wystąpienie schorzenia układu oddechowego.
Obecnie główną hipotezą przyczyny powstania skoliozy u noworodków jest to, że dziedziczona jest ona genetycznie. Chociaż dokładne zbadanie genów, które mogą być zaangażowane w rozwój skoliozy wczesnodziecięcej nie zostało jeszcze określone.

Pierwsza diagnoza skoliozy wczesnodziecięcej?

Wczesnodziecięca skolioza jest zwykle po raz pierwszy wykryta w pierwszych 6 miesiącach życia podczas standardowego badania przedmiotowego przez lekarza pediatrę, czy też zauważone przez rodziców dziecka.
Gdy istnieje podejrzenie skoliozy, potrzebny jest dokładne badanie neurologiczne, jak również badanie ustawienia głowy, pleców i kończyn.
Badanie neurologiczne powinno nas utwierdzić że rdzeń kręgowy nie jest zagrożony przez inną jednostkę chorobową.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa, oraz zaawansowane techniki obrazowania radiologicznego, są niezbędne, aby potwierdzić wyniki badania neurologicznego i wykluczyć inne potencjalne przyczyny skoliozy.
Konieczne często też jest badanie rentgenowskie które pozwala na bardziej precyzyjny pomiar stopnia skrzywienia. Jak wspomniano wcześniej, wymaga to obecności skrzywienia o kącie co najmniej 10 stopni, mierzona metodą Cobba.

Jakie są rokowania?


Decyzja dotycząca rodzaju leczenia skolioz wczesnodziecięcych zależy głównie od stopnia skrzywienie kręgosłupa i prawdopodobieństwa ,że krzywizna ulegnie powiększeniu w przyszłości.
Przy łagodnych skrzywieniach (10-25 stopni) bardzo często leczenie ogranicza się do zachowawczego i obserwacji.
Należy regularnie kontrolować je u ortopedy, który będzie monitorować możliwość rozwoju skrzywienia na podstawie badań.
Wizyty należy kontynuować nawet w wieku dojrzewania.
Dzieci z umiarkowanym i dużym skrzywieniem mają większe zagrożenie dalszej progresji skrzywienia dlatego często wymagają unieruchomienia i leczenia.

Leczenie

Leczenie stałym gorsetem gipsowym wymaga ciągłego co 6 do 12 tygodni zastosowanie nowych gipsów, poprzez ta metodą próbujemy sposób stopniowo skorygować skrzywienie. Gorset taki głównie wykonany jest z gipsu lub z włókna szklanego i jest zakładany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że nasze dziecko będzie uśpione na czas aplikacji gorsetu, aby go nie denerwować a także aby nie odczuwało dyskomfortu związanego z jego zakładaniem lub dyskomfort doświadczenia.
przykład gorsetu stałego gipsowego
Obrazek
a tutaj filmik z przebiegu zakładania gorsetu na specjalnym stole operacyjnym


filmik z dziewczynką w gorsecie

Korektę kręgosłupa osiąga się zazwyczaj o około 18 miesiąca życia. W okresie późniejszym wymagane jest leczenie uzupełniające w postaci innych typów gorsetów, które są potrzebne do utrzymania korekty. Poza kąpielą gorset jest do noszenia przez cały czas, zwykle od 2 do 3 lat, po czym następuje odstawienie gorsetu, pod warunkiem korekty krzywizny została zachowana. Możliwe że po odstawieniu gorsetu może skrzywienie powracać co wymagać ponownego w pełnym wymiarze godzin leczenia gorsetem ,gdy skrzywienie mimo to nadal będzie postępować uzasadniona wtedy jest forma leczenia operacyjnego.
Opcje leczenia chirurgicznego jest zwykle taka same dla niemowląt a także młodych ze skoliozą idiopatyczną. Operacja może być wykonana z użyciem oprzyrządowania, prętów tytanowych które dołączone do kręgosłupa mają zadanie utrzymania krzywej korekcji lub metoda w której dwa lub więcej kręgów są spojone z mostów wykonanych z kości wraz przeszczepami kostnymi. Operacje mogą być wykonywane z dojścia tylnego, w którym operacja jest wykonywana poprzez cięcie przez plecy, lub też z przedniego, które wymaga wykonania otworu w ścianie klatki piersiowej w celu dosięgnięcia do przedniej części kręgosłupa. Ze względu na stabilność i efektywność implantów stosowanych w operacjach kręgosłupa w dzisiejszych czasach pacjenci mogą być ruchomi następnego dnia po jego operacji a hospitalizacja trwa na ogół poniżej 1 tygodnia.

Trudności w leczeniu niemowląt

Leczenie przy użyciu gorsetów stałych gipsowych może być trudnym zadaniem dla niemowląt i ich rodziców. Leczenie chirurgiczne w tak młodym wieku, w razie potrzeby, może wydawać się nieco trudne i skomplikowane a także ryzykowne , jednak badania wykazały, że różnego typu zabiegi stosowane w skoliozach wczesnodziecięcych są zazwyczaj bardzo skuteczne. Zdecydowana większość dzieci dorasta bez ograniczeń życia codziennego, od prostych gier na świeżym powietrzu do rywalizacji sportowej. Tak więc, pomimo trudnych przeszkód już w dzieciństwie, z leczeniem dziecka można spodziewać się prowadzenia normalnego, zdrowego i aktywnego trybu życia.
zródło http://www.columbiaortho.org, http://www.srs.org
Obrazek

Przepraszam za wszystkie błędy wynikające z tłumaczenia, metodyka leczenia może odbiegać od Polskiego, gdyż jest to opracowanie na podstawie art. z Usa.
W Polsce na dzień dzisiejszy brak piśmiennictwa związanego ze skoliozami wczesnodziecięcymiGóra Góra
  Zobacz profil WWW
 
Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

26 mar 2012, o 20:49

Offline
domownik
Dołączył(a): 22 mar 2012, o 20:24
Posty: 145

Chciałbym uściślić kilka informacji w przetłumaczonej notce. Wszystkie informacje poniżej dotyczą idiopatycznych skolioz niemowlęcych. Jeśli skolioza ma jakąś przyczynę (nie jest idiopatyczna) to będzie ona zawsze skoliozą postępującą. Bez usunięcia przyczyny kręgosłup będzie się nadal krzywił.

1. Nazwa - angielskie infantile scoliosis proponuję tłumaczyć jako skolioza niemowlęca (skolioza wczesnodziecięca może być mylące, zwłaszcza, że jest jeszcze juvenile scoliosis). Słowo niemowlę jest tutaj najwłaściwsze.

2. Kąt Cobba nie ma tak wielkiego (jedynego) znaczenia dla skolioz niemowlęcych. Istotne jest rozróżnienie skoliozy postępującej (prgressive) od ustępującej (resolving). W literaturze spotyka się skoliozy niemowlęce np. 17°, które szybko się zwiększały. Największy kąt Cobba, który okazał się skoliozą ustępującą to było 46° (nie mam pod ręką linka do artykułu, ale w razie czego można wrzucić).

3. Kluczowe (obok kąta Cobba) w skoliozie niemowlęcej jest tzw. RVAD (Rib vertebrea angle difference), który mówi o tym, jaka jest różnica kątów wchodzienia żeber w kręgosłup. Jeśli żebra z dwóch stron kręgosłupa wchodzą pod podobnymi kątami, to jest to prawdopodobnie skolioza ustępująca. Jeśli RVAD > 20° to nawet mimo małęgo kąta Cobba trzeba natychmiast wkładać niemowlę w gips EDF. Kąt potrafi zwiększać się bardzo szybko (w artykule Min Mehta, Growth as a corrective force in the early treatment of progressive infantile scoliosis jest przykład dziecka, u którego w przeciągu 4 miesięcy (11M-15M) kąt Cobba zwiększył się z 30° do 82°!). Dlatego Cobb 20, RVAD-30 to sytuacja tragiczna, Cobb 20, Rvad 10 jest prawdopodobnie skoliozą ustępującą.

4. Sposób mierzenia kąta RVAD jest opisany w pracy Min Mehta z 1972r "The rib-vertebra angle in the early diagnosis between resolving and progressive infantile scoliosis". Zwracam uwagę, że już 40 lat temu wiadomo było jak odróżnić ze sporą pewnością skoliozę postępują od ustępującej, a u nas w kraju wciąż pokutuje metoda "poczekamy zobaczy".

5. Gorsety nie sprawdzają się w leczeniu skolioz niemowlęcych. Jedyny ich efekt to leczenie zachowawcze, lata cierpienia i czekania na operację lub inne metody typu "halo treatment" (wyciąg). Gorsety są w stanie jedynie czasem powstrzymać raptowne (bo powodowane intensywnym wzrostem) krzywienie kręgosłupa (np +50° w cztery miesiące!).

6. Nazwa gorset gipsowy jest niefortunna, bo zasada działania jest jednak inna. Gips EDF (w przeciwieństwie do gorsetu, który tylko przygotowuje do operacji na kręgosłupie) leczy skoliozę. Proponowałbym inne określenie, żeby się nie mieszało (po ang. jest to cast/gips i brace/gorset).

7. Metoda EDF cast ma dużo różnych nazw na świecie (Mehta cast, early cast, early treatment, Risser cast). Czasem nazwy te mogą oznaczać inne metody a czasem bywają używane wymiennie.

8. Metoda EDF casting może być stosowana także w skoliozie dziecięcej (z mniejszą skutecznością i leczenie trwa dłużej). Przez skoliozę dziecięcą rozumiem juvenile scoliosis. W obszarze skolioz dziecięcych też panuje pewien mętlik pojęciowy, bo de facto część skolioz dziecięcych to są niezauważone skoliozy niemowlęce (skoliozy postępujące łagodne - benign progressive lub późnoustępujace - late resolving).

9. W artykule zabrakło opisu clue samej metody. Składa się ona z trzech etapów
i) EDF cast - w tym etapie niemowlęciu prostuje się klatkę piersiową - doprowadza sie do zmniejszenia RVAD oraz zmniejszenia skrzywienia kręgosłupa (zmniejszenia kąta Cobba). Po serii gipsów RVAD powinien być zero (0°) i minimalne skrzywienie.
ii) po zakończeniu serii gipsów dziecko trzymane jest w gorsecie (takim zwykłym nakładanym) by utrzymać prosty kręgosłup aby rósł w nowo uformowanym kształcie. Pamiętajmy, że metoda ma szansę TYLKO podczas okresu intensywnego wzrostu.
iii) obserwacja do czasu zakończenia wzrostu

10. Kąt RVAD o którym była mowa niesie w sobie informację o rotacji kręgów. Jest kombinacją skrzywienia i rotacji.

11. Korelacja między skoliozą postępującą a kątem RVAD jest duża - jednak nie we wszystkich przypadkach się potwierdza. Badania pokazują 80-90% zgodności. Czyli mały RVAD nie jest wskazówką na skoliozę niemowlęcą ustępującą, tylko ją uprawdopodabnia.

12. Jeśli skolioza jest ustępująca kąt RVAD powinien się zmniejszać. Jeśli pozostaje na stałym poziomie może wskazywać na skoliozę postępującą łagodną (benign), co z kolei może skutkować przegapieniem najlepszego okresu do leczenia (do 24 miesiąca życia).

13. Metoda EDF casting jest skuteczna gdy stosuje się ją przed ukończeniem 2 roku życia. Potem skutecznośc drastycznie maleje.

14. Skoliozy niemowlęce ustępujące odkrywane są zwykle jako asymetrie (niemowlę skręca się zawsze w jedną stronę). Natomiast skoliozy postępujące odkrywane są zwykle jako gar żebrowy u niemowlęcia.

15. Skoliozy niemowlęce typu S są zawsze postępujące. Skoliozy niemowlęce typu S bardzo często są najpierw typu C.

15. Skuteczność EDF casting i rehabilitacji dla skolioz ustępujących (self-resolving) jest podobna. Nie da się leczyć skolioz niemowlęcych postępujących ćwiczeniami.

16. I na koniec rzecz najważniejsza. EDF casting jest bardzo tanią metodą leczenia skolioz niemowlęcych. Jeśli porównamy ją z latami noszenia gorsetów przez dziecko oraz na koniec pewną operację kręgosłupa to koszty mogą być 10-krotnie niższe przy niezastosowaniu EDF casting.

Literatura (ze strony - są tam podstawowe artykuły nt skolioz niemowlęcych):


James O Sanders MD et. al., 2009: Derotational Casting for Progressive Infantile Scoliosis

J.H. Ferreira and J.I.P. James: Progressive and Resolving Infantile Idiopathic Scoliosis, The Differential Diagnosis

Growth as a Corrective Force in the Early Treatment of Progressive Infantile Scoliosis, Min Mehta, 2005: Growth as a Corrective Force.pdf

N. Ventura et. al., 1998: Infantile Idiopathic Scoliosis in the Newborn

Min H. Mehta and G. Morel, 1979 in: Zorab PA, Siegler D, eds. Scoliosis. London: Academic Press, 1980: P 71-84: The-Non Operative Treatment of Infantile Idiopathic Scoliosis

Min Mehta, 1984 In: Management of Spinal Deformities. Butterworth, London, Ed. Dickson R.A. and Bradford D.S. ( P 101 - 120): Infantile idiopathic scoliosis.pdf

Wystarczy też wstukać do wyszukiwarki http://scholar.google.com "infantile scoliosis".


Góra Góra
  Zobacz profil

26 mar 2012, o 20:57

Offline
domownik
Dołączył(a): 22 mar 2012, o 20:24
Posty: 145

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz.

Ten czerwony gipsik u dziewczynki na zdjęciu w artykule nie jest gipsem EDF.

Prawidłowy gips ma z przodu dziurę w kształcie grzyba na klatkę piersiową i brzuch (niemowlę bardzo szybko rośnie i stały ucisk na klatkę piersiową jest nie do zaakceptowania - wiązałoby się to z poważnymi konsekwencjami). Przykład jest tutaj http://www.noeledfcastframe.com/ESW/Ima ... eNEWBY.jpg

Na plecach jest jeszcze jedna dziura w specjalnym kształcie. Jest to otwór dekompresji żeber. Jest on po przeciwnej stronie do garbu żebrowego i zapewnia zmniejszanie się RVAD (a wiec i garbu żebrowego).

EDF cast stosuje się także dla dzieci starszych niż 2 lata.


Góra Góra
  Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załącznikówPodobne tematy


Szukaj:
Skocz do: